Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Outdoorový obchod s.r.o. Menu

210. výročí bitvy u Slavkova - Austerlitz 2015

31. 12. 2015

Jedná se o vzpomínkovou akci na bitvu tří císařů, která proběhla v roce 1805. Tehdy se tam střetla Francouzská armáda (císař Napoleon), která bojovala proti koalici Ruské armády (car Alexander I) a Rakouskouherské armády (císaře Františka I). V roce 1805 vyhrál Napoleon a bylo to jeho největší vítězství.

Samozřejmě se nejedná o ryze sportovně outdoorovou akci, ale jedná se venkovní aktivitu, která je podle mého názoru zajímavá, nevšední a netradiční.

 

Na počest této bitvy pořádá Slavkov a některé okolní vesnice vzpomínkovou akci, která se letos se konala 5.-6. prosince. Jedná se o poměrně rozsáhlou akci, která podle mého názoru vrcholí rekonstrukcí bitvy pod Santonem u obce Tvarožná. Letos se jí zúčastnilo zhruba 2000 vojáků, 120 jezdců na koních a asi 20 děl. Všichni jsou oblečeni v dobových uniformách. Jedná se o vojáky z ČR, ale i Polska, Rakouska, Francie…
Vstup na akcii je pro stojící diváky zdarma, pro sedící diváky na tribuně placený. Pro toho, kdo chce pěkné místo na stání doporučuji přijet zhruba o hodinu dříve než bitva začíná, bude si moci vybrat místo na stání zaručenou první řadu.Pro srovnání s minulým rokem probíhala bitva tento rok na mnohem větším prostoru, odhadem zhruba pětkrát větším. Výhodou bylo více možností stání pro diváky, větší pestrost akcí, pohledů. Bylo možno přecházet po obvodu bojiště a vidět různé armády, různé šarvátky. Nevýhodou je, že loni se velká část bitvy odehrála pár desítek metrů od diváků, letos spíše několik stovek metrů. Ten kdo nechtěl přecházet byl letos zřejmě zklamaný. Mě osobně se letošní rok líbil zřejmě více.

Akce začíná již v sobotu ráno ve Slavkově, kde jsou ukázky pochodujících vojáků, nabíjení zbraní, pořadové cvičení…Následně se dějí přenáší do obce Tvarožná, která je od Slavkova vzdálena cca 8 km a kde probíhá rekonstrukce bitvy. Ta je zřejmě největší atrakcí tohoto víkendu.
Ještě před bitvou je možné se projít obcí Tvarožná, kde je ležení vojáků se stany, kteří se chystají na bitvu. Můžete si je z blízka prohlédnout. Po hlavní ulici proudí davy vojáků, jezdí jezdci, pochodují regimenty v rytmu vojenských bubeníků a mezi nimi volně diváci.
Samotná bitva se koná nad Tvarožnou pod kopcem Santon. Letos se bojovalo po obou stranách silnice, rozloha bojiště byla skutečně mimořádná. Francouzská armáda měla prostor pod Santonem. Rusové a Rakušané bojovali na protějším svahu.


Zpočátku byly ukazovány jezdecké výpady a následně došlo ke střetu celých armád. Množství výstřelů zakrylo dokonce slunce a nad celým bojištěm převládal temný mrak spáleného střelného prachu.
Bitva byla letos skutečně velkolepá, jednak dílem velkého množství účastníků, dílem krásného slunečného počasí. Kromě vojáků byly přítomny i dobově oblečené dámy, zdravotníci a další dobové postavy.
Po bitvě bylo možno se opět dostat mezi vojáky a dobře si je prohlédnout.
Celá bitva byla opět komentovaná, díky většímu prostoru letos nebylo příliš dobře slyšet.
Po skončení bitvy doporučuji navštívit Slavkov. Je to mnohem lepší nežli ráno, protože za tmy (v prosinci se stmívá již okolo 16,30) má město velkolepou atmosféru. Ulice jsou rozsvícené, hoří na nich na velkých „pánvích“ ohně. K večeru po návratu z bojiště se po městě pohybují vojáci včetně jezdců na koních.
Zámek je osvícený, spodní část je otevřená jak pro vojsko, tak pro diváky, přístup je i do zámecké zahrady. Je možnost si koupit medovinu, svařák a další pochutiny. Proto doporučuji dobře naplnit auto a vhodně volit řidiče. Lehké ovínění ještě atmosféře přidá.


Ve večerních hodinách je ještě tradiční dobíjení radnice. Letos bylo v akci dokonce dělo a samozřejmě několik desítek vojáků. Následovalo ještě promítání, ale protože jsem sebou měl malou dceru, tomu jsem již nebyl přítomen.

Další den je ještě pietní akt u Mohyly míru, ale té jsem se již neúčastnil.

Pokud jsem vás nalákal, tak další, 211. výročí bitvy u Slavkova se bude konat 2.-4. prosince 2016.

A abych se vrátil na začátek, k tomu, proč na Affekt.cz píšu o rekonstrukci bitvy: pokud přeje počasí jako v roce 2014, jistě vaše outdoorové vybavení přijde ke slovu, já péřovou bundu Montane ocenil. Je nutné počítat s několikahodinovým stáním s minimem pohybu a proto teplé oblečení jistě uvítáte. Trekové boty jsou nutností, pohybujete se po poli, které může být podmáčené.

Přidat nový komentář

Osobních údajů

Komentáře

Nebyl přidán žádný komentář.