Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Outdoorový obchod s.r.o. Menu

Který trekový batoh je ten pravý?

16. 7. 2015

Odpověď na tuto otázku se liší od zákazníka k zákazníkovi. Neexistuje jedno univerzální pravidlo, které neomylně určí správnost ruksaku. V našem průvodci výběrem turistického batohu se ale dočtete několik praktických tipů, podle kterých si ten svůj koupíte.

Odpověď na tuto otázku se liší od zákazníka k zákazníkovi. Neexistuje jedno univerzální pravidlo, které neomylně určí správnost ruksaku. V našem průvodci výběrem turis­tického batohu se ale dočtete několik praktických tipů, podle kterých si ten svůj koupíte.

Větší neznamená vždy lepší – volte objem batohu uvážlivě

Obecně platí tendence naplnit batoh na maximum. Pokud tedy vyrážíte na jednodenní výlet a vezmete si věci do 75litrového ruksaku, ponesete si zbytečnou přítěž. V případě, že se chystáte na několikadenní trek do divočiny, se bez pořádného expedičního batohu s větším objemem zkrátka neobejdete. Objem proto zvolte rozumně, s ohledem na nejčastější budoucí použití ruksaku.

Nepodceňujte zádový (nosný) systém

outdoorových batohů, zejména těch velkoobjemových expedičních, je jednou z nejdůležitějších částí jejich zádový nosný systém. Bederní pás přesune těžiště ruksaku níž, a tím značně ulehčí vaším zádům a ramenům. Na dlouhých výpravách s 90litrovým expedičákem oceníte fakt, že vám všechna kila nevisí z ramen, ale 2/3 pohodlně nesete na bedrech. Můžete mít batoh ze sebelepšího materiálu, ale pokud má špatný zádový systém, nikdy se vám nebude dobře nosit. Vyberte si trekový batoh s dobrým nosným systémem – měl by být vyztužený, styčné plochy dostatečně měkké pro vaše pohodlí a bederní pás i ramenné popruhy pevné a neškrtící.

Horní nebo kombinované plnění?

Turistické batohy se už dnes většinou dělají dvoukomorové, nebo s možností vrchního, čelního či spodního plnění. Ulehčuje vám to přístup k věcem bez vybalování celého nákladu. Všechny přístupy by ale měly být zabezpečeny kvalitními zipy nebo přezkami – není nic horšího, než když se vám při túře vysype celý obsah ruksaku přímo na zem. Turistické batohy jsou také často opatřeny bočními přídavnými kapsami pro praktické uskladnění menších věcí – mapy, mobilu, peněženky, čelovky.

Z důvodu maximální spolehlivosti a odlehčení se expediční batohy obvykle dělají ve tvaru pytle, bez přídavných kapes a bez čelních vstupů přes zip.

Popřemýšlejte, jak budete ruksak nejčastěji používat, a co od něj hlavně očekáváte. Máte už ten pravý trekový batoh pro vaše dobrodružství?

Přidat nový komentář

Osobních údajů

Komentáře

Nebyl přidán žádný komentář.