Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Outdoorový obchod s.r.o. Menu

Test horolezeckého sedáku Petzl Sitta

25. 7. 2016

Jak dopadl sedák Petzl Sitta v náročném testu Honzy Horáka?

 

Už na jaře jsme si domluvili s Honzou Horákem ze školy RockJoy test sedáku značky Petzl. Honza Horák si ho sám vybral, chystal se zrovna do pouště v USA a samozřejmě ho zkoušel i na našich pískovcích.

 

Největším benefitem sedáku je jeho hmotnost, protože ve velikosti M je to pouze 270 gramů. Zároveň ho složíte do malého balíčku, který v batohu skoro nezabere místo.

 

Sedák Petzl Sitta je symbolem kvality, značka si potrpí nejen na dokonalé funkčnosti, ale také na perfektním zpracování a neotřelém designu. Navíc při bližším prozkoumání odhalíte použití nových technologií.

 

Základem konstrukce sedáku je použití tzn. Wireframe Technology. Nosná část pasu a nohaviček je tvořena lanky z Dyneemy, která májí při zachování stejné hmotnosti až 15× větší pevnost než ocel. Tato konstrukce optimálně rozkládá váhu lezce a umožňuje použít velmi jemnou síťovanou tkaninu místo nosných popruhů a pěny. Tenká látka výrazně snižuje hmotnost a zvyšuje prodyšnost.

 

Na sedáku Sitta najdete čtyři poutka na materiál. Přední poutka na levé i pravé straně jsou tuhá a lehce odstávají od sedáku. Zvláštností těchto poutek je šňůrka, která poutka rozděluje na dvě části. Šňůrka je zakončena velmi tuhým plastem, který drží šňůrku v pozici, přesně tam, kde ji chcete mít. To by mělo usnadnit organizaci materiálu. Tato vychytávka mě osobně moc nepřesvědčila. Při použití drátových expresek se zobáčky se mi několikrát stalo, že jsem o šňůrku zavadil a karabinou se zachytil. Chvíli jsem dokonce přemýšlel, že šňůrky odstřihnu.

 

Zadní poutka jsou z výrazně měkčího materiálu a neodstávají. Při lezení s batohem netlačí ani nepřekáží. Pro čistě sportovní cesty bych uvítal, kdyby i tato poutka trochu odstávala. Pak by ale zase překážela při lezení v horách. Takže dobrý kompromis. Nechybí tahací poutko, které ve mně moc důvěry nevyvolalo. Dále na pásku najdeme dva sloty pro plastové karabiny.

 

Sedák Petzl Sitta je podle Honzy Horáka to nejlepší, co si můžete vybrat a pokud nechcete dělat kompromisy kvůli ceně, určitě do něj jděte.

Přidat nový komentář

Osobních údajů

Komentáře

Nebyl přidán žádný komentář.