Kompenzátory vztlaku
Produkty
Mares Silver Knight set pro mono láhev
Mares Backplate XR nerez 6 mm
Mares XR Heavy Duty 3 mm Complete System
Mares Pure SLS
9 375 Kč
Mares Bolt SLS
8 975 Kč
(8 %)
8 294 Kč
Mares Magellan
7 774 Kč
Apeks WTX-D45
10 500 Kč
(10 %)
9 450 Kč
Apeks WTX-D40
9 890 Kč
(10 %)
8 901 Kč
Apeks WTX-D30
9 390 Kč
(10 %)
8 451 Kč
Apeks Popruh WTX
3 890 Kč
(10 %)
3 501 Kč
Apeks Backplate hliník WTX
3 900 Kč
(10 %)
3 510 Kč
Apeks Backplate nerez WTX
4 390 Kč
(10 %)
3 951 Kč
Mares XR wing pro dvojče 24 kg
Mares XR wing pro dvojče 20 kg
Mares XR donut pro dvojče 24 kg
Mares XR donut pro dvojče 20 kg
Mares XR donut pro mono láhev 16 kg
Mares Backplate XR hliník 3 mm
Mares Backplate XR nerez 3 mm
Mares XR Heavy Light Complete
Mares XR Heavy Light 3 mm Complete System
Mares XR Heavy Duty Complete
Mares Quantum SLS
11 674 Kč
Mares Hybrid AT MRS+
Mares Prestige SLS
9 475 Kč
(1 %)
9 334 Kč
Mares Dragon SLS
11 225 Kč
(8 %)
10 374 Kč
Mares Kaila SLS
11 225 Kč
(8 %)
10 374 Kč
Apeks WTX-D60
11 120 Kč
(10 %)
10 008 Kč
Apeks Postroj WTX
8 480 Kč
(10 %)
7 632 Kč
Mares XR donut pro mono láhev 10 kg
Mares Postroj pevný pro stage
2 250 Kč
(6 %)
2 125 Kč
Mares Set šroubů s plochou hlavou černé
Mares Set šroubů s plochou hlavou
Mares Deluxe Polstrování zad a ramen
Mares D-kroužky zahnuté
Mares D-kroužky rovné
- předchozí
- 1
- 2
- následující
- předchozí
- 1
- 2
- následující
Potápěčské kompenzátory vztlaku se dají rozdělit podle konstrukce:
_ potápěčské žakety – připomínají záchrannou vestu, která duše obepíná tělo potápěče ze všech stran.
Výhodou tohoto typu jacketu je větší stabilita na hladině, která je klíčová při delším čekání na loď ve vlnách nebo při nehodě. Pokud máte jacket, hlava vám automaticky zůstává nad vodou.
Nevýhodou je možnost připnutí pouze monolahve (dvojče nejde připnout nebo je to obtížnější než u křídla) a horší stabilita při plavání. Také větší objem – odpor při plavání a nevhodnost pro technické potápění do jeskyní a vraků. Výhodou je také nižší cena. Zástupcem žaketu je např. Mares Prime.
Jsou zajímavé pro rekreační potápěče.
_ křídla na potápění – je vzduchová duše pouze na zádech. Výhodou této konstrukce je mnohem snadnost plavání v trimmu při ponoru. Nevýhoda je horší ovládání (stabilita) na hladině.
Tento systém se často používá při technickém potápění. Má menší profil, který klade menší odpor při plavání a menší nebezpečí zachycení v úzkém prostoru. Výhodou je i jednoduchost a snadná výměna pouze dílu, který se zničí. Základem je kovový backplate (lehký hliníkový do letadla, ocelový pro ponory, kam jezdíte autem) + popruhy. Na to upevníte šroubu duši o velikosti jakou právě potřebuje, 16 litrů bohatě stačí pro monoláhev, pro dvojče je vhodných 20 l. V naší nabídce pro vás máme křídla Mares a Apeks.
Pokud by vám chyběly přídavné kapsy a polstrování, Mares vyrábí křídla s integrovanými kapsami (Mares Pure SLS nebo Bolt SLS). Jde na ně upnout i dvojče 2x7, ale není to ideální.
_ hybridní žakety – střih mají jako klasický žaket, ale duše je vzadu vykrojená (např. Mares Dragon SLS). Díky tomu se při plavání chová jako křídlo (nafukuje se prioritně nad zády a při plavání je stabilní), ale na hladině se nafoukne celý a potápěč se dobře drží na hladině, nenutí ho mít hlavu na vodě či pod vodou.
Jde na ně připnout monolahev.
Ideální volba pro časté potápění bez ambicí k technickému potápění.
Rozdíly najdete také ve váze a samozřejmě velikosti vztlaku. Většina žaketů se nafukuje inflátorem, ale Mares používá také alternativní ovládání Airtrimm. Lepší žakety mají duši dělenou od zádového systému, dobře drží na těle vyfouknutý i nafouknutý.
Jak vybrat kompenzátor vztlaku?
Základní problém je, že na počátku vašeho potápění není jasné jak a kde se budete potápět. Musíte se vyprofilovat. Základním rozhodnutím je potápěčské křídlo nebo žaket?
Pro časté ponory, technické ponory, vrakové potápění, použití monoláhve nebo dvojčat je lepší křídlo. Má jednoduchou konstrukci, která se těžko zničí. Je o něco dražší než žaket, ale máte možnost stavebnice. Když zničíte duši, tak ji vyměníte a popruhy s backplatem vám zbydou. Chcete přejít na dvojčata, koupíte si větší křídlo a vše ostatní máte. Lépe se s nimi plave v trimmu. Výhodou je i kompaktnost, máte menší profil a díky tomu odpor vody, tzn. plave se vám snáze a máte nižší spotřebu vzduchu. Snáze se protáhnete menším prostorem.
Má jednu velikost, kterou meníte pouze utahováním popruhů, proto ho můžete i bez omezení půjčovat.
Problém při cestování letadlem je váha, nerezový backplate 6 mm samotný může mít i 5-6 kg dle typu. To je výhodné při ponoru (nepotřebujete tolik olova), ale limity leteckých společností nejsou na jeho přepravu ideál. Řešením je hliníkový backplate. Další nevýhodou je absence kapes, ale je otázka co sebou pod vodou potřebujete (ve vodě co nemáte, to nepotřebujete a všechno ostatní na křídlo zavěsíte).
Při výběru backplatu mezi jednotlivými výrobci nebývá rozdíl, jsou prakticky stejné a dají se vybírat podle váhy, ceny nebo jiných hledisek. Popruhy mohou být "obyčejné" nebo s polstrováním, ale jiný rozdíl mezi nimi také nebývá, opět se dají vybrat podle ceny nebo vzhledu. U křídla je dobré zohlednit materiál (jeho životnost), tvar, případně materiál tlačítek inflátoru.
Pro rekreační potápění během dovolené je plně dostačující žaket. Jeho výhoda je nízká váha, tu oceníte při cestování letadlem. Další výhodou je relativně nízká cena, proto si ho snadno můžete dopřát ve své začátečnické výbavy. Jeho výhoda je i při plavání na hladině, kdy máte jistotu, že hlava bude určitě nad hladinou.
Má dostatek kapes na dodatečný materiál. Kapsy na zátěž bývají integrované a dají se v případě nouze odhodit (i když to není dobrá varianta).
Nevýhodou je větší čelní objem, který znamená vyšší odpor při plavání. Plavete pomaleji a máte vyšší spotřebu vzduchu. Existují různé velikosti, proto se hůře půjčuje, při koupi musíte trefit dobře svojí velikost. Dvojče jde připojit komplikovaněji a obvykle jen do velikosti 2x7 l. Pro použití do jeskyní a vraků se kvůli svému objemu a členitosti nehodí.