Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Outdoorový obchod s.r.o. Menu

Slackline

Produkty

Singing Rock Slackline 25 m

Singing Rock Slackline 25 m
Singing Rock Slackline 25 m: je lajna o délce 25 metrů. Je ideální pro trénink rovnováhy. Ideální jako...

Singing Rock Slackline 15 m

Singing Rock Slackline 15 m
Singing Rock Slackline 15 m: je základní lajna o délce 15 metrů. Hodí se primárně pro začátečníky. Je...

Singing Rock Slackline popruh 150 m

Singing Rock Slackline popruh 150 m
Singing Rock Slackline popruh: má délku 150 m. Umožňuje highline, wasserline, longline.Průtažnost: 8...

Bezvadná zábava, doplňkový sport pro rozvíjení smyslu pro rovnováhu, ale i plnohodnotný sport. Pomáhá zpevnění středu těla. Pomáhá rozvoji koordinace pohybů a rovnováhy. To všechno je slackline. Je to vlastně chození po popruhu - balancování. Má samozřejmě mnoho podob.

Obvykle začínáte tak, že se snažíte o první kroky. Nejde vám to, po prvním, druhém kroku padáte. Ale časem se vám lajnu podaří přejít.
Tak začnete couvat, otáčet se. Ale s tím přicházejí i další možnosti. A hledání co vám bude vyhovavat, co vás bude naplňovat. Dají se rozdělit na lowline (do 30 m) a longline (nad 30 m).
Můžete cvičit triky (sednutí si, skoky, salta atd), kdy slacklinu natáhnete například mezi stromy v parku do výšky několika desítek centimetrů a můžete cvičit. Sami nebo v partičce. Zkoušíte, vyměňujete si poznatky, jakmile to dokáže jeden, často psychicky podpoří ostatní a začne to jít i někomu dalšímu. Ideálním doplňkem je i měkké dopadiště.
Dalším směrem jsou highliny. Lajna se natáhne ve výšce přes vodu, mezi budovami, piskovcovými věžemi atd. Samozřejmě je možnost zvětšovat délky přechodů.
Na highlajně je nutné se dojišťovat odsedkou a sedákem, ale také záložním lanem. Obvykle se nepadá do odsedky, ale snažíte se chytnout popruhu. Na internetu jsou k vidění i bláznivé kousky, kdy highliny nejsou jištěné a liner padá jen s chytáním popruhu.
Specialitou jsou wasserliny, kde je problém tekoucí voda, odlesky a jiné vlivy, které ruší vaši pozornost a neumožňují ideální soustředění.

Počátky slackline pochází ze sedmdesátých let dvacátého století z Yosemit. Původně se chodilo na popruhu 19 mm, následně 25 mm což je jeden palec.

Pro začátečníky můžeme doporučit napínání pomocí ráčny. Délku můžete volit mezi 10-15 metry. Pokud začínáte, budete pravděpodobně hlavně chodit, proto se pro vás nejlépe hodí popruh 2,5 cm široký. Výhodou je nízká cena, kompaktní velikost, malá hmotnost.

Pokud už trochu chodíte, je možná čas se poohlédnout po větší délce. Ideál je 15-25 m. Je dobré koupit set s větší ráčnou, malá ráčna obtížně takovouto délku napíná. Napínání nemusí být pouze pomocí ráčny. Je možné si zvolit pomocí karabin. Je to obtížnější, ale zvyšuje to životnost popruhu.
Na zvážení je také šířka popruhu. 2,5 cm je vhodná hlavně pro chození (širší velikost má díky větší páce tendenci se více protáčet). Pokud chcete začít zkoušet triky, doporučujeme 5 cm širokou slackline. Kompromis pro výuku rovnováhy s menším důrazem na přesnost kladení nohou je 3,5 cm.