Lavinové vyhledávače
Rádi jezdíte na hory, ale bojíte se lavin? V tom případě si pořiďte lavinový vyhledavač, který vám může zachránit život. K čemu lavinové vyhledavače slouží a jak fungují? Proč pořídit lavinový set a co do něj patří?
Produkty
Mammut Barryvox
8 899 Kč
(15 %)
7 564 Kč
Mammut Barryvox S package
14 099 Kč
(15 %)
11 984 Kč
Mammut Barryvox S
11 999 Kč
(15 %)
10 199 Kč
Lavinové vyhledavače
V posledních letech jsou zimní aktivity v horách mimořádně populární, jde hlavně o skialpinismus, který prožívá neskutečný boom, ale týká se to i freeride, chůze na sněžnicích nebo snowboarding ve volném terénu. A dokonce o ježdění ve volném terénu na dohled od sjezdovek, které má asi na svědomí v současnosti v Evropě nejvíce smrtí v lavinách, logicky skialpinista je vybaven a riziko laviny očekává, jeho lyžařský partner mu dokáže pomoci. To se v případě výjezdu ze sjezdovky nedá očekávat.
Riziko vám významně pomůže snížit lavinový vyhledavač, slouží v případě zasypání skialpinisty nebo freeridera lavinou. Pracuje většinu času jako vysílač a v případě, že potřebujete hledat zasypaného, přepnete ho do módu hledání. Všechny lavinové vyhledávače pracují na frekvenci 457 kHz. Neumí však vyhledávat Recco destičky užívané v některých oděvech.
Lavinový set
Pro včasnou záchranu zasypaného je nutný lavinový set: pípák, lavinová sonda, lavinová lopatka. Tento set urychluje čas do vyproštění. Pokud zasypaného najdete, ale kvůli absenci lopatky ho včas nevyhrabete, má minimální šanci na přežití.
Podle statistik až 80 % zasypaných pád laviny přežije. Pokud je zasypaný vyproštěn do 15-18 minut, má šanci na přežití 93% z nich, protože sníh není kompaktní a dá se v něm dýchat. Dech je však teplý a okolí úst rozehřívá. V určitě vzdálenosti od úst však mrzne a tvoří se ledová krusta, která dýchání znemožňuje. Proto od 15–35 minut má šanci už jen 26% a po 35 minutách už jen 3%.
Proto není možné čekat na záchranu od horské služby, ale je nutné neprodleně jednat. Proto je nutné lavinový vyhledávač vlastnit, ale hlavně umět používat. Proto vám doporučujeme si ho před první akcí vyzkoušet, použití nadrilovat. Vyhledání zaspaného však je pouze první část a to ta relativně nejsnažší a nejrychlejší.
Lavinová sonda
Následně ho musíte přesně lokalizovat pro snížení množství sněhu, který musíte odházet. K tomu slouží lavinová sonda. Opět ji před použitím doporučujeme několikrát rozložit a složit. Jsou známé případy, kdy došlo k smrti kvůli špatně sestavené sondě, která se proto při použití zlomila.
Vyproštění zasypané osoby
A pak přijde nejobtížnější část, kdy musíte zasypaného vyprostit, do limitu 15-18 minut mu musíte odkrýt obličej. Počítejte s tím, že se zpravidla nejedná o prašan, ale tvrdý sníh, firn. Navíc většinou musíte odházet větší množství než kubický metr sněhu. Váha se těžko odhaduje, slehlý sníh je těžší než prašan. Každopádně je nutné počítat s odhrabáním a odházením množství počítaného v tunách. Proto doporučujeme lavinovou lopatu s teleskopickou násadou - je efektivnější, méně se nadřete a ideální je možnost vytvořit z lopaty motyku, lépe se s ní sníh odhrabává.
Proto vám doporučujeme koupit si tzv. lavinový set, který obsahuje vše co potřebujete. Ještě lepší varinta si set seskládat sám, sice bude o něco dražší a zřejmě i těžší, ale bude v případě lavinové nehody funkčnější.
V naší nabídce pro vás máme lavinové vyhledávače Mammut, Pieps a Ortovox. Doporučujeme Pieps Micro, moderní pípák s možností aktualizace firmware nebo Ortovox 3+, který má jednoduchou obsluhu.
Stále nevíte, jaký vyhledavač vybrat? Přečtěte si test lavinových vyhledavačů.