Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Outdoorový obchod s.r.o. Menu

Potápěčské svítilny

Oblíbené značky

Produkty

Mares EOS 10LRW Video set

Mares EOS 10LRW Video set
Mares EOS 10LRW Video set – umožní připojení malé kamery nebo fotoaparátu. Na ramenech jsou upevněné...

Mares EOS Goodman měkký

Mares EOS Goodman měkký
Mares EOS Goodman měkký – se hodí pro upevnění potápěčské svítilny na ruku. Díky tomu máte volné ruce....

Mares Eos 10LR

Mares Eos 10LR
Mares Eos 10LR – výkonná dobíjecí potápěčská svítilna se svítivostí 1000 lumenů. Je dobíjecí buď přes...

Mares Back Up

Mares Back Up
Mares Back Up – kompaktní záložní potápěčská svítilna se světelným výkonem 850 lm. Má světelný kužel...

Mares Eos 20LRZ

Mares Eos 20LRZ
Mares Eos 20LRZ – dobíjecí svítilna pro potápění s ohromující svítivostí 2300 lumenů. Světelný kužel...

Mares Eos 32LRZ

Mares Eos 32LRZ
Mares Eos 32LRZ – brutální výkon 3200 lumenů, opravdu výkonná potápěčská lampa. Má nastavitelný paprsek....

Mares Eos Beam

Mares Eos Beam
Mares Eos Beam – je svítilna pro spearfishing o svítivosti 1053 lumenů. Je kompaktní, ale nabízí slušný...

Mares Eos Alpha

Mares Eos Alpha
Mares Eos Alpha – je svítilna pro spearfishing s ledkou o výkonu 1W. Je vybavena magnetickým spínačem...

Mares Eos 10LRW

Mares Eos 10LRW
Mares Eos 10LRW – výkonná dobíjecí potápěčská svítilna se svítivostí 1000 lumenů. Je dobíjecí buď přes...

Mares DCTV

Mares DCTV
Mares DCTV – je zajímavá širokým kuželem 120°. Takto široký kužel je zajímavý pro podvodní fotografy....

Mares Eos 15LRZ

Mares Eos 15LRZ
Mares Eos 15LRZ – dobíjecí potápěčská svítilna se svítivostí 1580 lumenů. Je dobíjecí buď přes 5V adaptér...

Mares Eos 5LRZ

Mares Eos 5LRZ
Mares Eos 5LRZ – stále ještě kompaktní, ale i výkonná dobíjecí svítilna pro potápění. Má 504 lumenů....

Mares EOS Strobe

Mares EOS Strobe
Stroboskopová svítilna pro potápění Mares EOS Strobe – kombinace Led svítilny a stroboskopu. Hodí se...

Mares Eos 10LRZ

Mares Eos 10LRZ
Mares Eos 10LRZ – je určená na noční ponory nebo na ponory v našich lomech, kde je šero už od 20 metrů...

Při potápění se často setkáte s požadavkem na osvícení okolí. Může se jednak o vrakové potápění, jeskyně, noční ponory, potápění v hloubce (v našich lomech již cca 30 m)… Řešením jsou potápěčské svítilny, které jsou vodotěsné do velkých hloubek a zároveň mají vysoký výkon.

Jak vybrat potápěčskou svítilnu?

Liší se podle zdroje světla:
_ LED - aktuálně nejlepší řešení. Bezproblémová životnost vám poskytuje super spolehlivost. Nejsou náchylné na nárazy. Nízká spotřeba a značná svítivost. V současnosti procházejí bouřlivým vývojem a co rok-dva je svítivost lepší a lepší. To co bylo před deseti lety nemyslitelné je dnes běžné. Proto můžeme doporučit jednoznačně LED.
_ HID - mají zajímavou svítivost. Jejich výkon však nejde nijak regulovat, tzn. stále svítí naplno. Také jsou citlivé na nárazy, proto mají problém se spolehlivostí. Jsou lepší než halogeny ve spotřebě i svítivosti.
_ Halogen - mají vysokou spotřebu a jsou relativně nespolehlivé, praskají vlákna. V současnosti to je již víceméně historie, ale stále ještě se občas můžete s touto variantou setkat. Jejich výhodou je pro lidské oko příjemná teplota světla 4000-5000 K.

Zdroj světla potápěčských svítilen můžete srovnávat podle světelného toku, která se měří v lumenech (lm). Díky tomu srovnáváte pouze světlo které vidíte, je vám užitečné. Pokud srovnáváte světelný tok ve wattech, měříte i světlo, které je pro lidské oko neviditelné - neužitečné.

Další důležitá informace je šířka kuželu. Pro podvodní fotografii nebo video je ideální co nejširší kužel, který je samozřejmě vždy na kratší vzdálenost. Pro běžné potápění oceníte střední kužel, ale pokud něco hledáte, oceníte úzký kužel, který dosvítí co nejdál. Ideální řešení svítilen pro potápění je nastavitelný kužel, který ovládáte otáčením hlavy svítilny.


Další rozdíly jsou u zdroje energie - napájení:
_ alkalické baterie se hodí hlavně pro záložní světlo. Je zde nutnost mít v případě potápěčské dovolené spolehlivý zdroj baterií nebo železnou zásobu. Pokud jedete na potápění k moři a budete se potápět do rekreačních hloubek, může vám právě tento typ svítilen vyhovovat. Jsou zajímavé pro malé rozměry a nízkou cenu, obvykle nevynikají svítivostí.
_ dobíjecí zdroje - po ponoru je můžete (musíte) dobít. Pokud se chystáte na dva ponory za den, doba svícení musí být samozřejmě vyšší než je doba obou ponorů nebo musíte mít záložní zdroj. Po potápění je nutné vyřešit, jak je dobít. Doma to není problém, na cestách může být. Buď je nutné vozit nabíječku nebo existuje dobíjení přes USB, které některé potápěčské svítilny mají, pak můžete nabíjet z auta, počítače. Záleží samozřejmě na konkrétní potápěčské destinaci a vašich možnostech. S vývojem LED se jejich svítivost výrazně zvýšila a dnes mohou sloužit jako hlavní světlo, záleží však na délce vašich ponorů. Takže je důležité zvážit dobu, po kterou dokážou svítit. Jejich výhodou je kompaktnost, střední cenová hladina.
_ kanystrové světlo - je určené pro technické potápění, kde je dobré světlo nezbytné. Od předchozí kategorie se liší odděleným zdrojem, který si zavěšíte na potápěčské křídlo. Prakticky vždy jsou dobíjecí, často jsou použité dobíjecí články, které je možné před dalším ponorem vyměnit.. Výhodou kanystrových svítilen je dlouhá doba svícení. Nevýhodou je vysoká cena, kabel mezi hlavou a kanystrem, který se může zachytit. A na suchu vysoká hmotnost (přeprava letadlem), pod vodou nevadí, tam vám nahradí olovo.

Můžete je srovnávat podle kapacity (mA), ale to vám neřekne jak dlouho budete svítit, každá hlava má jinou spotřebu závislou podle použitých zdrojů světla, případně i jejich počtů. Proto se při výběru potápěčské svítilny zaměřte na dobu svícení, ta je často uváděná jedna na plný výkon a jednak na ekonomický mód.


Uchycení
: u potápěčských baterek určených pro rekreační použití je obvykle na svítilně poutko okolo zápěstí. Pokud se věnujete technickému potápění, jistě jste se setkali s pojmem Goodmanova ručka. Umožňuje vám mít volné ruce. Buď bývají pevné v případě kanystrových svítilen pro potápění. Existují, ale také měkké Goodmanovy ručky z textílie, které umožní upevnění klasických potápěčských svítilen na ruku - může se však vyskytnout problém u kruhů suchých obleků, je proto odhadnout zda vám prostor bude stačit pro délku svítilny či ne.