Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Outdoorový obchod s.r.o. Menu

Dámské nepromokavé bundy

Dámské nepromokavé bundy musí obstát proti větru a dešti. Jak si bundu do deště vybrat? Na co se zaměřit? Náš rádce vám prozradí vše důležité.

Zobrazit více

Produkty

Doporučujeme!
Mountain Equipment Zeno Jacket Women’s: je vysoce sbalitelná a skutečně lehká dámská nepromokavá bunda....

Mountain Equipment Saltoro Jacket Women’s: je zajímavá kombinací odolného materiálu 75D na ramenou a...

Ortovox 3L Ortler Jacket W – je třívrstvá bytelná dámská nepromokavá bunda vyrobená z 4 směrného stretch...

Mountain Equipment Rupal Jacket Women’s: je zajímavá svojí nekompromisní bytelností. Tato dámská goretexová...

Rab Kinetic Alpine 2.0. Jacket Women’s: je velmi zajímavým mixem nízké hmotnosti, odolnosti a vysoké...

Ultralehké zboží
Ortovox Westalpen 3L Light Jacket W – je vhodná primárně pro období od jara do podzimu, kdy se chystáte...

Rab Downpour Plus 2.0 Jacket Women’s: je mix nízké hmotnosti a mechanické odolnosti. Tato nepromokavá...

Mountain Equipment Garwhal Jacket Women’s: je odlehčená, 305 g těžká dámská goretexová bunda. Je vyrobená...

Mountain Equipment Shivling Jacket Women’s: je vyrobena Gore-texu Pro, to je nejvyšší řada. Poskytne...

Ortovox Westalpen 3L Jacket W: je nejbytelnější dámská hardshellová bunda od Ortovoxu. Je určená převážně...

Mountain Equipment Moonflower Women’s Jacket: je zajímavá na ferraty, turistiku, skialpinismus, chůzi...

Mountain Equipment Orbital Women’s Jacket: je minimalistická, dámská nepromokavá bunda, která je vyrobená...

%Výprodej
Mountain Equipment Garwhal Jacket Women’s: je odlehčená, 305 g těžká dámská goretexová bunda. Je vyrobená...

Dámské nepromokavé bundy musí obstát proti větru a dešti. Jak si bundu do deště vybrat? Na co se zaměřit? Náš rádce vám prozradí vše důležité.

Dámské nepromokavé bundy

Před deštěm a větrem chrání cestovatelky dámské nepromokavé bundy. Jejich klíčové vlastnosti jsou nepromokavost a prodyšnost.

Membránové bundy

Tyto vlastnosti zajišťuje membrána, případně zátěr. Membránové bundy do deště vám poskytnou několikanásobně lepší voděodolnostparopropustnost. Zátěrové bundy mají vždy několikanásobně horší vodní sloupec i prodyšnost a pro outdoorové využití jsou zajímavé prakticky jen nízkou cenou, jako outdoor bundy nejsou zajímavé. 

Nepromokavý materiál

Za nepromokavý se považuje materiál s vodním sloupcem 2000 mm. Pokud si sednete vytvoříte tlak přibližně 5000 mm, při kleknutí asi 12000 mm a batoh dokáže popruhy vyvolat tlak zhruba 15000 mm. Proto doporučujeme volit hodnoty vyšší než 20 000 mm.

Prodyšnost bundy

Kromě voděodolnosti je vhodné sledovat prodyšnost. Chodec vypotí až 10 000 g/m2/24 hod. (10 litrů vody za 24 h), při běhu až 25 000 g/m2/24 hod. a při extrémní námaze i 35 000 g/m2/24 hod. Při chůzi s batohem nebo horské turistice dochází k vysoké zátěži, proto hledejte co nejlepší hodnoty, minimum cca 20 000 g/m2/24 hod.

Při výběru membrány můžeme doporučit Goretex, Pertex Shield, Blocvent, Event, Dermizax, Drilite. Jedná se o ověřené materiály, kde realita odpovídá deklarovaným hodnotám.

V naší nabídce pro vás máme bundy Montane, Mountain Equipment, Ortovox, High Point.

Další rozdíl mezi dámskými nepromokavými bundami je ve váze a zvoleném materiálu. Tyto hodnoty úzce souvisí.

2,5 vrstvé bundy

Jsou extrémně lehké. Jedná se o tenký svrchní materiál, na který je nalaminována membrána. Jejich materiál má zpravidla 15-20 D. 

Jsou vyráběné pro nízkou váhu a výbornou sbalitelnost. Používají se na záložní nepromokavé bundy, nehodí se na pravidlené nošení.

Dají se využít je pro turistiku jako záložní varianta, cyklistiku, trailový běh a aktivity, kde oceníte nízkou hmotnost vybavení.

Dvouvrstvé bundy (2L)

Jsou vhodné pro každodenní využívaní. Je u nich obvykle použitý materiál o síle 40-50 D. Jedná se o konstrukci svrchní látky, na kterou je laminovaná membrána a ta je krytá volně loženou ochranou látkou před poškozením.

Je u nich zajímavá životnost a i dobrá cena.

Hodí se pro turistiku, cestování, pokud ji doplníte o flísovou bundu nebo péřový svetr, dají se používat i pro lyžování nebo skialpinismus.

Třívrstvé bundy (3L)

Mají nejrobusnější materiál o síle 60-80 D. Mají svrchní materiál, na který je ve spodní části nalaminována membrána a ještě ochranná látka. Tento typ je využíván u nejlepších modelů, má nejvyšší životnost.
Často má velkou kapuci kompatibilní s lezeckou přilbou. Obvykle jsou prodlouženy rukávy aby se nevyhrnovaly při lezení s rukami nahoře. V některých případech mají kapsy posunuté výš, dají se použít i se zapnutým bederním pásem.

Jsou určené pro zimní lezení ledů, skialpinismus, horskou turistiku, klasické horolezectví a další zimní sporty, kde preferujete robusnost, odolnost.

Praní dámských goretexových bund

Materiály Goretex, Blocvent, Dermizax, Gelanots, Sympatex perte v pračce na jemný program nebo perte ručně. Doporučujeme je prát odděleně od ostatních oděvů. Při praní v pračce vyndejte z kapes vše, co by mohlo membránu nebo zátěr mechanicky poškodit. Zapněte na oděvu suché zipy. Dodržujte teplotu doporučenou výrobcem, zpravidla je to 30°C. Pro praní použijte výhradně prací prostředky určené pro praní oděvů s membránou. Doporučujeme Salto, Toko, Grangers. Nepřidávejte bělidla, aviváž apod.

Po praní je nutno oblečení důkladně vymáchat, aby se vyplavily zbytky pracích prostředků.

Oděv po vyprání z pračky ihned vyndejte, nechte volně vykapat a začněte sušit nejlépe na stinném místě. Membránové bundy neždímejte, mohlo by dojít k poškození membrány.

Impregnace dámských bund s membránou

Přestože mají membránové oděvy vodoodpudivou úpravu, nošením i praním se tato vodoodpudivost snižuje. Snížená vodoodpudivost se projeví, že déšť na oděvu přestane tvořit kapičky a voda se začně vsakovat do svrchní tkaniny. Outdoorové oblečení nasáklou vodou ztěžkne a sníží prodyšnost.

Je proto vhodné po určitém čase užívání a praní vodoodpudivost tkaniny vhodnou impregnací obnovit.
Doporučujeme po vyprání aplikovat impregnaci nastřikáním na svrchní tkaninu. Doporučujeme Salto, Toko, Grangers. Po aplikaci doporučujeme bundu pověsit rameny dolů a impreganci aktivovat fénem.