Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Outdoorový obchod s.r.o. Menu

Sněžnice

Sháníte kvalitní a odolné sněžnice? V našem e-shopu je určitě najdete. Máme pro vás připravenou širokou nabídku. Nevíte, jak si sněžnice vybrat? Přečtěte si našeho průvodce.

Zobrazit více

Produkty

Doporučujeme!
Sněžnice na zimní turistiku TSL 226 Start - mají jednoduchý způsob zapínání na jednu ráčnu přes nárt....

Doporučujeme!
TSL SYMBIOZ Adjust – je nejvyšší model sněžnic TSL. Jsou zajímavé svojí pružností, to žádný jiný výrobce...

TSL 302 Freeze – jsou dětské sněžnice vhodné pro boty s velikostí od 30 do 40 EUR. Vázání je jednoduché,...

%Výprodej
Dámské sněžnice do hor MSR Women’s Revo Ascent : nízká váha, vysoká životnost, vysoká nosnost zejména...

%Výprodej
MSR Revo Tail : přídavné koncovky na sněžnice, který zvětší jejich plochu a sníží zaboření. Jsou určené...

Přídavné koncovky na sněžnice MSR Evo Tail : nástavce určené pro sněžnice MSR Evo (MSR Evo, MSR Evo Tour,...

%Výprodej
Přídavné koncovky pro sněžnice MSR Lightning Tail : jsou přídavné koncovky určené pro sněžnice MSR Lightning,...

Sněžnice

Pohyb z zimě po zasněžených pláních nebo v zimních horách je velmi lákavý, ale jízda na lyžích (skialpech nebo na běžkách) je náročná na vybavení i na techniku jízdy. Zejména v hlubokém sněhu nebo z prudkých kopců bývá jízda pro nezkušené lyžaře oříškem. Na své si přijdou i lidé s úrazy kolen, kteří si lyže již nemohou dopřát, ale do zimních hor chtějí stále vyrážet.

Proto jsou velmi lákavé sněžnice, nevyžadují žádnou zkušenost ani žádné speciální dovednosti. Upnete si je na nohy a můžete vyrazit. Do kopce je chůze samozřejmě namáhavá, ale to je stejné i při chůzi na lyžích nebo pěšky. Výhoda jsou pak "sjezdy", nemusíte se bát, že se vám to rozjede a nezastavíte. Tuto výhodu oceníte hlavně při srovnání s běžkami, které už i v Krkonoších slibují velmi hodnotné sjezdy. Další výhodou je, že na sněžnicích narozdíl od lyží nepotřebujete žádnou vyšlapanou stopu.

Jsou i ekonomickou volbou, nejpotřebujete speciální vybavení, stačí klasické trekové boty a trekové hole se sněhovými talířky a mužete vyrazit.

Sněžnice
umožňují chůzi v hlubokém sněhu s omezeným bořením nebo v případě, že sníh má na vrchu krustu i bez boření. V případě chůze v prašanu se budete bořit, ale to je stejné i na lyžích.

Výběr velikosti

Logicky větší plocha = menší boření. Ale větší velikost je méně obratná, je těžší, hůře se s nimi hodí. Proto většina výrobců doporučuje podle váhy uživatelů. Tzn. žena o váze 55 kg si bude kupovat jinou velikost než devadesátikolový muž. Pokud se chystáte na vícedenní aktivity s batohem nebo pro přepravu těžkého nákladu (např. cesta myslivce ke krmelci s krmením), je nutné tento náklad připočíst.

Ženám by měla stačit nosnost do 80 kg, průměrnému muži 100-120 kg. Pokud chcete rezervu pro těžký náklad, pak volte 140 kg.

Velkou výhodu mají sněžnice MSR, které mají přídavný ocas (tail), který dle sněhových podmínek nebo vaší aktuální váhy můžete připnout nebo odepnut.

Jaké sněžnice si vybrat? Dají se rozlišit podle použití


◾Sněžnice do hor
 – s nároky na vysokou odolnost, dobré vedené stopy, ideální jsou podpůrné hrazdičky pod patu pro stoupání do svahu. U těchto sněžnic není většinou ten největší rozměr, protože turista vyžaduje obratnost. Potřebujete dobrou trakci v traversu, tu vám dá plastový rám s prolisy a hroty do firnu. Pro odraz potřebujete drapák pod špičkou vázání. Důležitá je podpatěnka pro stoupání do kopce.

Všechny tyto nároky výborně splní TSL Symbioz Motion, které mají výhodu pružnosti, rám se přizpůsobí terénu. Naprosto odlišnou strategii zaujal MSR,nabízí co nejjednodušší konstrukci, nejjednodušší vázání, ale bytelné kovové konstrukce kombinované s hypalonem pro absolutní spolehlivost v těžkém terénu a tam, kde můžete potkat kameny, kombinovaný terén a led. Takový zástupcem jsou například sněžnice MSR Lightning Ascent. Zajímavé jsou i Inook Odyssey.

◾Sněžnice pro turistiku
 – jsou vhodné pro mírně kopcovitý terén. Mají podobnou konstrukci jako ty do hor, jen není takový nárok na drapák a na trakci směrem do boku. Výhodou je opět dobrá obratnost pro případný pohyb v lese a vyřešení podpěry pod patu pro snazší stoupání do kopce spolu s hroty pro pohyb na zmrzlém terénu. V tomto segmentu jsou prakticky jen plastové sněžnice, které se výborně osvědčily. Doporučujeme sněžnice Inook RX nebo sněžnice TSL 226.

◾Myslivecké sněžnice
 – jsou nejrozměrnější, to jisté, že s nákladem budete těžcí. Předpokládá se kromě uživatele i těžší náklad (krmení). Proto je vhodnější hledat spíše rozměrnější modely, které sice nejsou tolik obratné, ale to při nesení nákladu s krmením není potřeba. U těchto sněžnic nejsou nutné stoupací hrazdičky, protože zpravidla krmení zvěři se nosí nejjednodušším terénem bez větších stoupání.

Asi nejzajímavější modely pro myslivce jsou technické TSL 227 Escape, které se hodí i do kopcovitého nebo horského terénu. Pokud předpokládáte chůzi po rovině, ideální jsou jednoduché a spolehlivé Warp Easy Step nebo Sasquetch V.

Na co si dát ještě pozor?

Doporučeme zvolit takové tvary, které mají v rámu otvory, které umožňují sněhu padat mimo, díky tomu snížíte váhu a zlepšíte komfort chůze. Použitý materiál je u námi prodávaných modelů bezproblémový a roky ověřený.

Pak je důležité zvolit upínání (vázání). To má velký vliv na komfort chůze, ale potěší i při nazouvání. Existují dva typy, buď polorám, do kterého položíte botu a ve vrchní části ji pouze zafixujete pásky (tento systém používají TSL a Inook) - tento systém je pohodlný, noha nevyjíždí, dobře se fixuje. Je to nejlepší volba.

Druhým řešením je podložka na které jsou řemínky, které obepínají botu (používají MSR, Sasquetch) - tento systém je méně náchylný k poškození, ale vyžaduje precizněji stáhnout botu. Podle našeho názoru je lepší řešení polorámu.

Pro upínání řemínků doporučujeme ráčny alespoň přes nárt (lépe i na špičce, tzn. 2 ráčny), lépe se stahují zkřehlými prsty a jsou výrazně pohodlnější.

Pro stoupání do táhlých kopců je výhodná podpatěnka, kterou si dáte pod patu a ona vám vyrovnává sklon. Tu oceníte hlavně v kopcovitém nebo horském terénu. Mohou být různé kostrukce, mě osobně se líbí obxčejná a jednoduchá jako je u sněžnic TSL, ale technicky dobře řešená je Inooků, tam ji ovládáte pouze hůlkou a nemusíte se ohýbat.

Podpatěnka zpravidla umožňuje zablokovat vázání, tzn. pata se přestane pohybovat. To oceníte např. při překračování popadaných stromů. Není to, ale bezpodmínečně nutné.