Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Outdoorový obchod s.r.o. Menu

Statické vazby

Na stromech, které mají sníženou provozní bezpečnost nebo patří mezi havarijní stromy se používají statické vazby. Je nutné určit správnou výšku umístění a samozřejmě volit místo v závislosti na stavu stromu. Statické vazby stromů mají za úkol znemožnit vzájemný pohyb zajišťovaných částí stromu.

Zobrazit více

Produkty

Ocelové lano průměr 10mm - DIN3066

Ocelové lano průměr 10mm - DIN3066
Ocelové lano průměr 10mm - DIN3066 :  je ocelové lano o průměru 10 mm, které se hodí na tvorbu statických...

Matice s okem M16 DIN582 pozink C15E

Matice s okem M16 DIN582 pozink C15E
Matice s okem M16 DIN582 pozink C15E: závěsná matice s okem je vyrobena dle německé normy DIN 582. Na...

Matice s okem M14 pozink C15E

Matice s okem M14 pozink C15E
Matice s okem M14 pozink C15E: závěsná matice s okem je vyrobena dle německé normy DIN 582. Na konci...

Očnice pozinkovaná 10mm

Očnice pozinkovaná 10mm
Očnice pozinkovaná 10mm DIN6899 typ B:  je určená na vytvoření koncového oka na ocelovém laně o průměru...

Svorka 10mm DIN 1142 pozink

Svorka 10mm DIN 1142 pozink
Svorka 10mm DIN 1142 pozink :  je lanová svorka na ocelové lano o průměru 10 mm. Hodí se na tvorbu statických...

Statické vazby používají materiály, které mají minimální průtažnost. Typicky se jedná o ocelová lana, obruče, různé podpěry. Jsou instalovány předepjaté. Využívání jiných typů není vhodné kvůli zaškrcování kmene. Musí být z vhodné konstrukční oceli s pevnostními parametry kvůli vyžadované nosnosti. Materiál a pevnost musí být deklarovány v předávacím protokolu k instalované vazbě. Instalovaná ocelová lana se nesmí dotýkat navzájem ani jednotlivých větví.  

Průměr stromu nebo větve dává požadavek na nosnost a na konstrukci vazby. Například do 30 cm je požadovaná nosnost 20 kN a vrtaná vazba. Od 60 cm je třeba 80 kN a podkladnicová vazba.
Vazba se instaluje do jedné třetiny až poloviny jištěné části a pokud na stromě je více vazeb, musí být od sebe vzdálené alespoň o tolik jako je průměr kmenu v tomto místě. U vícenásobných vazeb musí být horní vazba maximálně v polovině. Čím výše je statická vazba umístěna, tím důslednější musí být předepnutí.

My pro vás máme ocelová lana, která jsou v různých návinech. Ideální délka je okolo 50 m, protože má hmotnost ideální pro manipulaci a zároveň nedochází ke zbytkům. Z 50 metrové cívky si následně odřezáváte přímo na stromě délky přesně tak, jak potřebujete. Délka 100 m je již těžší a hůře se s ní manipuluje. 10 m cívka vám bude v případě, že budete na stromě potřebovat 8 m dělat zbytky, které se obtížně v budoucnu spotřebovávají.
Kromě ocelových lan pro vás máme i další vybavení, které pro statické vazby můžete potřebovat.

V praxi se používají dva typy statických vazeb v závislosti na zdraví stromu. Svazované části si předepnete hucukem (ráčnou) nebo pomocí kladkostroje.

_ vrtaná statická vazba: se používá pro stromy, kterou nejsou nijak poškozené nebo oslabené a mají dobrou vitalitu. U zdravých stromů k hnilobě nebo poškození dochází maximálně u 10% stromů.
Je typicky instalovaná z následujících komponent: ocelová táhla instalovaná do vývrtu, procházejícího kmenem či větví, podložka o průměru min 50 mm, matice, očnice, matice s okem, spojovací systém, ocelové lano nebo pevnostní tyč. Je samozřejmě použít i další komponenty pokud mají dostačující nosnost a nebudou dále poškozovat strom. 
Způsob instalace: kmen je provrtaný v ose vazby, provlékne se tyč, a na protější stranu se použije velká podložka s matkou. Na vnitřní stranu pak matka s okem. Na lano se použije očnice, která zvětšuje ohyb lana. Lano zajistíte lanovými svorkami. Případně můžete použít zaplétané oko.

_ podkladnicová statická vazba: je šetrná ke stromům. Proto má snížený kontakt s kůrou pomocí podkladnic. Je sestavená z: nosného ocelového lana , které obepíná kmen, lanových svorek, podkladnic. Podkladnicová vazba se instaluje do osmičky nebo nekonečnou smyčkou.
Mezi kmen a ocelové lano se používají podkladnice, které chrání strom před oděrem. Vazba musí být předepjatá aby nedocházelo k odpadávání nebo uvolňování podkladnic během větru.