Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Outdoorový obchod s.r.o. Menu

Stoupací pásy

Produkty

Stoupací pásy Kohla Multifit Vacuum Base 135 mm: vynikají životností dobrým skluzem a dobrou životností....

Kohla Dry Climb Skin Impregnation : impregnace pro stoupací pásy, která zajistí jejich nenasákavost a...

Upínací háček Kohla Elastic Strap 10x : je pružný háček na stoupací pásy. Prodává se v setu 10 ks. Hodí...

Upínací háček Kohla End Hook Set Standard : je háček na stoupací pásy. Hodí se pro nákup pásů v metráži....

Pro skialpinistické výstupy jsou nezbytně nutné stoupací pásy. Zajistí vám v případě stoupání nahoru možnost odrazu (drží vás proti proklouznutí dolů) a v případě chůze po rovině nebo krátkého sjezdu možnost sjetí.
Tyto vlastnosti zajistí jakási „srst“ (odtud historický název tulení pásy), která se směrem jedním směrem naježí a druhým přilehne.

V dnešní době se používají:
_ mohérové skialpinistické pásy: přírodní materiál, srst horské kozy. Neabsorbují vodu, jsou extrémně odolná v ohybu. Mají výborné skluzové vlastnosti širokém rozsahu teplot. Mají o něco nižší stoupavost než mixové pásy. Proto potřebujete lepší techniku, začátečník má problémy s otočkami a proto se často snaží o prudší stoupání aby se nemusel točit.
Můžou být dvojitě zapletené do písmene W, nebo jednoduše do písmene V. Nevýhodou je nižší životnost hlavně na firnu. Pro uživatele, který trénuje 2x-3x za týden vydrží cca 2 sezóny. Používají se hlavně pro závodní skialpinismus.
_ mixové stoupací pásy: používá se kombinace cca 60–70 mohéru a 30–34% syntetiky. Díky tomu mají výrazně lepší životnost než mohérové pásy. Pro aktivního uživatele, který trénuje 2-3x týdně vydrží cca 3 roky (pro občasné víkendy vám vydrží 7-10 let). Jsou sice pomalejší, ale okolo 0°C už kloužou také výborně. Proto se hodí pro skialpinistické túry, kde na sekundách nezáleží, ale potěší vás delší životnost.
Oproti mohérovým pásům mají lepší stoupavost. Tu oceníte hlavně pokud nemáte vybroušenou techniku a dělá vám problém otáčení.
_ syntetické stoupací pásy: se vyrábí minimálně. Mají výbornou stoupavost a životnost, ale velmi špatný skluz.

Další rozdíl je ve způsobu nalepení na lyže. Rozlišujeme:
_ lepidlové - to je klasické řešení nejčastěji používané. Na stoupacím pásu je lepidlo, kterým se nalepí na skluznici. Výhodou je možnost jeho obnovení v případě, že přestává držet. Nevýhodou je přeprava, kdy slepený pás jde špatně od sebe a zejména pro ženy je to zbytečně obtížné. Nicméně nové modely Kohla mají sílu na odtrhnutí sníženou o cca 60%, pak už to není problém.
_ tkz. bezlepidlové - ve skutečnosti se opět používá lepidlo, ale na jiném principu a pásy jdou odtrhnout mnohem snáze. Toto řešení je vhodné pro ženy. Toto lepidlo nesaje vodu, tzn. stále drží. Podmínkou je, že pás je suchý, tzn. musí se otřít. "Bezlepidlové technologii" říká Kohla Vacuum Base.