Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Outdoorový obchod s.r.o. Menu

Články

Recenze batohu Lowe Alpine AirZone Trek 30

19. 11. 2018

Konečně se mi dostal do rukou turistický batoh Lowe Alpine Airzone Trek 30.

  • Je vyráběný pro jednodenní turistiku.
  • Vyrábí ho legendární výrobce Lowe Alpine, který už předem zaručuje vysokou kvalitu materiálu, poctivé zpracování a pohodlný zádový systém.
  • Poskytuje doživotní záruku na výrobní vady.

Zobrazit celý článek

Přidat nový komentář

Filtrační láhev Katadyn BeFree - recenze

13. 8. 2018

Filtrační láhev je ideální pomocník na cestách po Česku i v zahraničí. Odpadá nutnost kupovat balenou vodu - šetříte jak životní prostředí, tak i svou peněženku. Přečtěte si zkušenost od cestovatele Davida, který píš blog Za humny je svět

Katadyn BeFree je zařízení, které mě velmi mile překvapilo. Rychlý první pohled by napověděl, že jde o lahev na vodu. Podrobnější pohled ale prozradí kompaktní, jednoduchý a efektivní filtr pro získání pitné vody. Nejvíc mě zaujalo provedení, kdy samotný filtr je velmi malý, a tělo lahve z měkkého plastu připomíná spíš vak na vodu. Hlavní věc ale samozřejmě je, jak dobře umí vodu přefiltrovat.

Zobrazit celý článek

Přidat nový komentář

Vše o kempování: kde a jak stanovat po Evropě

20. 12. 2017

Do sezóny stanování je sice daleko, ale pomalu pro vás připravujeme velkého průvodce kempování po evropských státech. Kde se dá kempovat legálně a kde naopak hrozí pokuta? To všechno postupně najdete v tomto článku, který navazuje na předešlý, kde jsme popsali jen některé státy. Pokud máte vlastní zkušenost, napište nám. 

Zobrazit celý článek

Přidat nový komentář

Průvodce po Islandu stopem

20. 11. 2017

Island v poslední době láká mnoho cestovatelů, fotografů a turistů vůbec. Island je země ledu a ohně. Země, která si získá vaše srdce. Vydejte se na cestu kolem ostrova a poznejte ikonická místa Islandu, ať už vodopády, sopky nebo třeba národní parky. Na Islandu jsem strávila čtvrt roku, pracovala jsem jako au-pair na farmě. Ve volném čase jsem prostopovala 4200 kilometrů a viděla mnoho nezapomenutelných míst. 

Zobrazit celý článek

Přidat nový komentář

Ve Vysokých tatrách - tipy na túry s dítětem

9. 10. 2017

Rozum nám radil ještě letos pochodit jen po českých horách. Máme totiž  doma tříleté dítě, kterému se chodit nechce a na nošení už je velké a hlavně těžké. Jenže srdce nás táhlo do vysokých hor. A tak jsme se vydali do Tater, že to tam prostě nějak zvládneme a vymyslíme túry a akce, které nás uspokojí všechny. A stalo se! Pokud prahnete po velehorách, malé dítě nemusí být překážkou. Jen tomu budete muset trochu přizpůsobit program.  

Zobrazit celý článek

Přidat nový komentář

Tip na dva treky/přechody v Beskydech

16. 8. 2017

PLÁNUJETE víkend nebo prodloužený víkend v přírodě? Máme pro vás tip na dva pochody v Beskydech, na jeden si vyhraďte dva dny, na druhý čtyři.

 

 

Zobrazit celý článek

Přidat nový komentář

5 míst pro letní výlety a outdoorové aktivity

19. 7. 2017

Nevíte, kam teď vyrazit na výlet? Léto je časem výletů, tak jsme sepsali pár tipů, kam se můžete o prázdninách ve vybraných regionech vydat. Spojuje je jedno: ať zvolíte kterýkoliv z nich, domů si odnesete pěknou vzpomínku, která vás zahřeje, až bude doma za okny řádit plískanice.

Zobrazit celý článek

Přidat nový komentář

Chcete vyjet pod stan? Tipy, kam vyrazit a kde kempovat po Evropě legálně

28. 6. 2017

Horské túry, krásná příroda, stanování, či spaní pod širákem. Je to vaše oblíbená letní aktivita? Mrkněte na článek zaměřený na kempování, pro další státy se podívejte do nového článku

Zobrazit celý článek

Počet komentářů: 1

Letní outdoorová soutěž s Affektem

1. 6. 2017

Cestujete, jezdíte na výlety nebo sportujete venku? Pojďte to ukázat ostatním, podpořte pohyb a pobyt venku a zároveň tak získejte možnost vyhrát skvělé věci pro outdoorové aktivity. 

 

Zobrazit celý článek

Počet komentářů: 3

Jídlo na cestách - recenze Outdoorové kuchařky

25. 5. 2017

Dnes už je díky snadno dostupné expediční stravě příprava na treky a cesty docela jednoduchá. Přesto si někteří chtějí připravit jídlo vlastní – ať už z důvodu výběru kvalitnějších surovin, nebo že jim zkrátka domácí víc chutná. Když se mi do rukou dostala Outdoorová kuchařka od Petry Pospěchové, která miluje lezení po horách a píše o vaření do Lidových novin nebo Reportéru. Jestli vás zajímá, jak si vaše letní treky zpestřit dokonalým jídelníčkem, čtěte dál. 

Zobrazit celý článek

Přidat nový komentář

Orlický tvrďák - jak si užít svůj první survival

26. 4. 2017

V poslední době se jako houby po dešti množí závody v přírodním víceboji – neboli „survivaly“. Jedním z nich je i Orlický Tvrďák (zkráceně OT). V tomto článku bych si dovolil tento závod představit a pro případné zájemce dát i pár tipů, jak se na něj připravit a co nejlépe si ho užít. A může to být pro vás návod na jakýkoli podobný závod. 

Zobrazit celý článek

Počet komentářů: 3

Kam jít lézt v Praze: recenze 2 lezeckých stěn

10. 4. 2017

Petr Melichar leze na skalách, horách i umělých stěnách přes 14 let. Vlastní nejvyšší instruktorskou akreditaci, svoje kurzy se snaží vést tak, aby bylo pro jeho zákazníky lezení potěšením.

Jako horolezecký vůdce vás vezme na skály do přírody, ale navštěvuje i mnoho pražských lezeckých center. Tady jsou dvě jeho recenze na stěny v Praze – konkrétně stěna v Ruzyni a Big Wall, přečtěte si je.

Lezecká stěna Praha Ruzyně

Zobrazit celý článek

Přidat nový komentář

Recenze: skialpinistické vázání Radical ST 2

6. 4. 2017

Milan Šedo je vášnivým lyžařem a v zimě si od Affektu koupil vázání Radical. Podělil se s námi o zkušenosti a sepsal recenzi. Přečtěte si ji.

Když jsem si před mnoha lety kupoval svou první skialpovou výstroj, rámové vázání bylo pravou volbou pro začátečníka. Jako hlavní přednosti bych hodnotil univerzálnost, bezpečnost, jednoduché použití a taky cenová dostupnost. Tenkrát jsem pořídil teď už legendární Fritschi.

Zobrazit celý článek

Přidat nový komentář

Moje lezecká výbava

14. 2. 2017

V dnešním článku se podíváme na to, co všechno se ukrývá v mé krabici s lezeckým vybavením. Nečekejte prostý výčet, u každého kusu se zastavím a popíšu, k čemu slouží, jaká je jeho životnost a komu by se mohl hodit.

 

 

Zobrazit celý článek

Přidat nový komentář

Nosítko na děti - krosničky

19. 1. 2017

I s malým dítětem vás nemusí omezit nástupy ke skalám obtížným terénem, výlety mimo zpevněné cesty nebo i přechody hor. Nošení dětí může být pohodlné jak pro rodiče, tak pro dítě. Více se dozvíte v článku o dětských nosítkách. Sepsala ho Katka Balcarová, lezkyně, sportovkyně a taky hrdá máma.

Zobrazit celý článek

Počet komentářů: 1

Studenecké skály: překvapí vás 48 cest

1. 11. 2016

Studenecké skály: překvapí vás 48 cest

 

Za obcí Studené na odlehlém parkovišti bývá často plno, nejen místní vědí, že se v lese nedaleko odtud ukrývají až 25 metrů vysoké Studenecké skály. Nabízí spoustu cest v obtížnostech IV-VII UIAA.

 

Jak se k nim dostanete?

Studené je malá vesnice v Pardubickém kraji. Skály nejsou vidět, dokud nedojdete až k nim, takže si předem dobře zapamatujte cestu.

Ze směru od Králíků přijedete serpentinami, potom pokračujte Mládkovem po hlavní až do Vlčkovic. Tam zabočte doleva po rozkodrcané cestě kolem kravína. Na konci cesty se dostanece na křižovatku, nalevo je odlehlé místo pro parkování.

Při cestě od Žamberka jeďte směrem na Jablonné nad Orlicí. V Nekoři Bredůvce odbočte vlevo a nahoru. Zatáčky vás odvedou do Studené a jakmile ji projedete, uvidíte směrovku na Vlčkovice. U ní je parkoviště.

Zobrazit celý článek

Přidat nový komentář

Odborný prodejce lezeckého vybavení Ocún

21. 10. 2016

V letošním roce jsme získali pro naši firmu Certifikát odborného prodejce lezeckého vybavení značky Ocún.

Zobrazit celý článek

Přidat nový komentář

Certifikát Autorizovaný prodejce Singing Rock - vybavení pro práci ve výškách

21. 10. 2016

Pro rok 2016 a 2017 naše firma získala certifikát pro prodej pracovního vybavení pro výškové práce Singing Rock. Školení proběhlo na polygonu v Poniklé.
 

Zobrazit celý článek

Přidat nový komentář

Lezení na Helfštýně

15. 9. 2016

Helfštýn

Lezete pořád samé kolmice nebo převisy a chcete zkusit zas něco jiného? Pak si udělejte výlet Helfštýnským plotnám, které se schovávají v lese pod hradem Helfštýn, asi 3 km od Lipníku nad Bečvou. No, a vy, co bojujete pořád s technikou nohou, zařaďte lezení na Helfštýně na začátek sezóny. Na těchto plotnách se totiž docela snadno obejdete bez rukou, bez nohou to ale nepůjde.

Přístup

Skoro až pod skály můžete dojet autem, nebo celý den pojmout výletově, zabalit svačinu, lezecký bágl, sednout na vlak, vystoupit v Lipníku a po turisticky značené cestě dojít až do Týna nad Bečvou. Pak se vydejte po silnici směrem k hradu a hned na začátku to vezměte odbočkou doleva. Tam je možné i zaparkovat. Skály jsou vpravo, ale nenechte se stáhnout bajkovými trasami, protože ty vás, stejně jako nás při třetí návštěvě oblasti, dovedou až na hrad Helfštýn. Prostě běžte po cestě dál, dokud vpravo neuvidíte mezi stromy skály. A pak už běžte přímo k nim J

Oblast se skládá ze čtyř ploten se sklonem 60–70 stupňů. Od roku 2010 jsou k lezení přístupné všechny plotny, nejvíce lidí ale i tak najdete na jedničce a dvojce.

Zobrazit celý článek

Přidat nový komentář

Lezení: HIS u Nového Města nad Metují

23. 8. 2016

Skvělý tip na lezení: HIS u Nového Města nad Metují

 

120 cest na kolmé a mírně převislé stěně v obtížnostech 4–8 UIAA s dětským koutkem a ohništěm. Zní to úplně pohádkově, ale je to realita ležící kousek od Nového Města nad Metují.

 

Jak se tam dostanete

Nové Město nad Metují leží v okrese Náchod, v Královéhradeckém kraji. Dojedete na náměstí, stočíte volant do ulice Českých legií, zaparkujete na parkovišti a seběhnete kolem zahrádek k mostu přes Metuji. Za ním zahnete doleva, půjdete chvilku lesem po lesní cestě, až se dostanete na louku, kde už uvidíte po pravé straně skály. Na konci louky je pískoviště s dětským koutkem a hned za ním ohniště s centrální stěnou, pokyny (nezapomeňte si je přečíst!!) a průvodcem.

Zobrazit celý článek

Přidat nový komentář

Test horolezeckého sedáku Petzl Sitta

25. 7. 2016

Jak dopadl sedák Petzl Sitta v náročném testu Honzy Horáka?

 

Už na jaře jsme si domluvili s Honzou Horákem ze školy RockJoy test sedáku značky Petzl. Honza Horák si ho sám vybral, chystal se zrovna do pouště v USA a samozřejmě ho zkoušel i na našich pískovcích.

 

Největším benefitem sedáku je jeho hmotnost, protože ve velikosti M je to pouze 270 gramů. Zároveň ho složíte do malého balíčku, který v batohu skoro nezabere místo.

Zobrazit celý článek

Přidat nový komentář

Lezení ve Frankenjuře - první článek

13. 6. 2016

Se stále se množícími dotazy na různých webech na to, kde lézt ve Frankenjuře, kam jet lézt sportovní cesty, jaké jsou sportovní oblasti v blízkosti Čr…… jsem se rozhodl napsat článek o jedné z největších lezeckých oblastí Evropy.

Frankenjura je lezecká oblast rozkládající se mezi Norimberkem, Bayreuthem a Bamberkem. Díky tomu je pro sportovní lezce z Prahy a samozřejmě západních Čech jasná volba. Vyplatí se tam jet i ze vzdálenějších míst.

Materiál:
Leze se výhradně na vápenci, který je prošpikován dírkami různých velikostí, tvarů. Sklon stěn je kolmý a často převislý a to i v cestách nižších obtížností. Poklopenců si zde příliš neužijete. Zpravidle se leze ve stěnách nebo převisech, ale i spáry a komíny zde okrajově můžete potkat.
Výška stěn je od pětimetrových kvaků až po padesátimetrové stěny. Převážně se však leze do výšky 15–20 metrů.

Zobrazit celý článek

Přidat nový komentář

Kominictví na Vysočině

19. 5. 2016

Tento článek vůbec nesouvisí s outdoorem, přesto mi nedá nepochválit, firmu s kterou jsem byl nadmíru spokojený. Využil jsem je při výměně kotle v našem domě.

V našem případě bylo nutné vyvložkovat nově komín a udělat jeho revizi.

Zobrazit celý článek

Přidat nový komentář

Test benzínového vařiče MSR Whisperlite International Combo

6. 5. 2016

K dnešnímu dni jsem se rozhodl napsat výsledek dlouhodobého testování MSR Whisperlite, mám s ním dlouhodobé zkušenosti. Používám ho s krátkými přestávkami od roku 1996 nejdříve na turistiku horolezectví, dnes už převážně pro výjezdy za sportovním lezením autem.
Nechoval jsem se k němu vždy šetrně, poslední 3–4 roky jezdí ve smontovaném stavu pod sedačkou kam si dávají nohy spolucestující.

 
V setu se prodává vařič, láhev (já používám objem 1 litr), hliníkové závětří, servisní sada a klíč na ventily.
Hliníkové závětří je velmi praktické a ušetří hodně paliva. Bohužel se skládáním opotřebovává, mě vydrželo v průměru 8 let. Náhradní je velmi drahé, ale dá se vyrobit samodomo. Servisní sadu jsem prakticky nepotřeboval, běžně ji nevozím. Ventil jsem neměnil vůbec.

 

 

Zobrazit celý článek

Počet komentářů: 3

Trek kolem Dhaulágiri

29. 3. 2016

,,Na penězích nezáleží, hlavně když se nadřem“, aneb kolem Dhaulágiri

Když jednou Castro prohlásil po třetím pivu onu osudnou větu: ,,Na penězích nezáleží, hlavně když se nadřem. Přece nepůjdeme kolem Manaslu, kde je komfort lodžijí každé noci a už vůbec ne kolem Annapuren nebo pod Everest. To si budeme šetřit na důchod.“

Tak bylo jednomyslně rozhodnuto. Jedeme do oblasti Dhaulágiri v Nepálu. My, Husákovi děti musíme přece konečně zúročit, co nás ve škole naučili. Ne nadarmo jsme na pochoďácích chodili v pionýrkách s plynovou maskou s chobotem, běhali Partyzánský samopal, stavěli áčka (stany z pořádného matrošu) na pionýrských táborech, … Dhaulágiri trek je totiž jednou z mála vysokohorských nepálských oblastí, kde je stan a vlastní jídlo nezbytností. Takže hurá do akce. Než si to zase někdo rozmyslí, že nemá čas nebo peníze.

Zobrazit celý článek

Přidat nový komentář

Jak začít s lezením venku

16. 2. 2016

Lezení na umělých stěnách zažívají nebývalý rozmach. Leze tam opravdu velké množství lezců, ale na stěnách se jedná pouze o trénink na lezení venku. Teprve v přírodě získá lezení ty správné barvy. Objeví se pestrost pohybů, různorodost materiál, odhalíte kouzlo různým způsobem odjištěných cest.

Bohužel je lezení venku velmi odlišné od lezení na umělé stěně. Nestačí být pouze silný nebo mít vytrvalost, ale je nutné najít kombinaci chytů, která vám vyhovuje.
Odhalit případné chyty a stupy, které nejsou označené barvou a často jsou skryté.
Logika je víceméně obrácená, na umělé stěně nebo bouldrovce, hledáte těžké kroky a vyhýbáte se lehkým. Na skalách naopak hledáte lehčí způsob přelezení než se na první pohled zdá být možné.
A jištění je v nejlepším případě 2–3 metry od sebe, v horším i 10–15 m.

Zní to hrůzostrašně, ale lezení venku je mnohem pestřejší, kreativnější a uspokojení z přelezu je mnohem větší než u indoorového lezení.

Zobrazit celý článek

Přidat nový komentář

210. výročí bitvy u Slavkova - Austerlitz 2015

31. 12. 2015

Jedná se o vzpomínkovou akci na bitvu tří císařů, která proběhla v roce 1805. Tehdy se tam střetla Francouzská armáda (císař Napoleon), která bojovala proti koalici Ruské armády (car Alexander I) a Rakouskouherské armády (císaře Františka I). V roce 1805 vyhrál Napoleon a bylo to jeho největší vítězství.

Zobrazit celý článek

Přidat nový komentář

Jak postavit domácí umělou stěnu

4. 12. 2015

Jak postavit domácí umělou stěnu?
Trénink lezení zabere množství času a proto nejeden lezec hledá možnosti tréninku mimo komerční umělé stěny. Připadá varianta postavit si ji doma sami. Tuhle jsme si postavili sami a přikládáme návod. 

Lezecká - boulderingová stěna

Zobrazit celý článek

Přidat nový komentář

Co na lezení na umělé stěně potřebujete?

30. 10. 2015

S blížícím se podzimem končí letní lezecká sezona v přírodě na skalách a začíná opět tréninkové období, kdy je dobré těsně po sezoně dát tělu 2–3 týdny odpočinek a následně opět začít trénovat na další sezonu. Trénink probíhá na umělých stěnách, buď na bouldrovkách nebo velkých lezeckých stěnách.
Touto dobou se objevují lezci noví, kteří ještě nemají zkušenosti a vybavení a chystají na svojí první zimní lezeckou sezonu.

Zobrazit celý článek

Přidat nový komentář

Trekingové hůlky a 5 rad jak je vybrat

16. 7. 2015

Zvažujete koupi trekingových holí, ale nevíte jak na to? Výběr této velice užitečné turistické pomůcky se řídí několika jednoduchými pravidly, která vás navedou správným směrem. Přečtěte si 5 základních rad jak vybrat trekové hůlky a vyrazte na hory dobře vybaveni.

Zobrazit celý článek

Přidat nový komentář

Který trekový batoh je ten pravý?

16. 7. 2015

Odpověď na tuto otázku se liší od zákazníka k zákazníkovi. Neexistuje jedno univerzální pravidlo, které neomylně určí správnost ruksaku. V našem průvodci výběrem turistického batohu se ale dočtete několik praktických tipů, podle kterých si ten svůj koupíte.

Zobrazit celý článek

Přidat nový komentář

Jak si vybrat trekové boty?

30. 4. 2015

Dobré boty jsou snad nejdůležitější částí vaší horské výbavy. Můžete mít top baťoh nebo nejlepší vodotěsnou bundu, ale pokud vás tlačí boty, bude pro vás celá túra jenom bolestnou kalvárií. V případě zimních expedic může nekvalitní obuv znamenat omrzliny či jiné zdravotní problémy a zranění. Jak jsi tedy outdoorovou obuv vybrat, abyste nic nezanedbali?

Zobrazit celý článek

Přidat nový komentář

Jak vybrat karimatku – seznamte se s 3 základními typy

30. 4. 2015

Letní festivaly, kempování, horské tůry – všude tam se potřebujete dobře vyspat a nechcete nebo nemáte možnost se ubytovat v hotelu. Kromě kvalitního stanu a spacáku se tedy neobejdete bez karimatky. Jakou si ale vybrat?

Zobrazit celý článek

Přidat nový komentář