Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Outdoorový obchod s.r.o. Menu

Články

Lezení v Rakousku - Zillertal

Lezení v Rakousku - Zillertal

7. 9. 2019

Hledáte tip na letní dovolenou s lezením? Hledáte vhodnou lezeckou destinaci pro celou rodinu nebo chcete v partě kamarádů zabušit ve sportovních cestách, holdujete boulderingu nebo preferujete vícedélky a rádi by jste si vylezli v krásném horském prostředí nějakou delší cestu?
A to vše v rozumném dosahu řekněme 5 hodin jízdy autem. A samozřejmě aby se tam dalo v létě lézt. Neřešitelný problém?
Na všechny tyto otázky může existovat odpověď. Je to Zillertal, údolí mezi městy Kufstein a Innsbruck.


Test sportovního lezeckého úvazku Climbing Technology On Sight

Test sportovního lezeckého úvazku Climbing Technology On Sight

26. 8. 2019

Pro rok 2018 se mi dostal do rukou na otestování Climbing Technology On Sight.
Testoval jsem ho téměř rok, kdy jsem ho začal používat na umělé stěně, dokonce jsem ho měl v zimě na testování ledovcového vybavení, kam evidentně nepatří. Během roku jsem ho využíval na sportovních cestách na vápně (např. Leonidiu a Frankenjuře), na žule (např. Zillertalu), ale i pro klasické lezení v méně odjištěných oblastech (např. Vysočině nebo Rabštejně) a pak i na písku (Tisá, Ostrov).
Využíván byl tedy od mínusových teplot v zimě až po brutus vedra.

Zatopené bagry v Polsku

Zatopené bagry v Polsku

7. 8. 2019

Kam za potápěním na víkend? Moje kritéria jsou pěkná lokalita se zajímavými podvodními atrakcemi, vzdálenost do 400 km, možnost naplnění flašek a ideálně slušná viditelnost. Volba padla na potápění v Polsku, kde se v oblasti Katowic a Opolí pod vodou nacházejí obrovské kolesové bagry.

SOUTĚŽ: Napište svůj tip, kam vyrazit lézt a vyhrajte lezecké vybavení

SOUTĚŽ: Napište svůj tip, kam vyrazit lézt a vyhrajte lezecké vybavení

9. 5. 2019

Lezecká sezóna už začala a my připravujeme sérii článků s tipy na lezení. Pomozte nám vybrat ty nejlepší místa, kam vyrazit lézt u nás i ve světě a zapojte se do soutěže o tři skvělé ceny.

 

Jak začít s geocachingem?

Jak začít s geocachingem?

23. 4. 2019

Taky jste si jako děti rádi hrávali na piráty, kteří hledají zakopaný poklad? Nebo s kamarády prozkoumávali opuštěné, polorozbořené domy a doufali, že tam objevíte něco pozoruhodného? Přidejte si k tomu trochu moderní techniky, sportovní obuv a tužku a můžete se vydat za dobrodružstvím, které se jmenuje Geocaching.

Recenze batohu Lowe Alpine AirZone Trek 30

Recenze batohu Lowe Alpine AirZone Trek 30

19. 11. 2018

Konečně se mi dostal do rukou turistický batoh Lowe Alpine Airzone Trek 30.

  • Je vyráběný pro jednodenní turistiku.
  • Vyrábí ho legendární výrobce Lowe Alpine, který už předem zaručuje vysokou kvalitu materiálu, poctivé zpracování a pohodlný zádový systém.
  • Poskytuje doživotní záruku na výrobní vady.

Filtrační láhev Katadyn BeFree - recenze

Filtrační láhev Katadyn BeFree - recenze

13. 8. 2018

Filtrační láhev je ideální pomocník na cestách po Česku i v zahraničí. Odpadá nutnost kupovat balenou vodu - šetříte jak životní prostředí, tak i svou peněženku. Přečtěte si zkušenost od cestovatele Davida, který píš blog Za humny je svět. 

Katadyn BeFree je zařízení, které mě velmi mile překvapilo. Rychlý první pohled by napověděl, že jde o lahev na vodu. Podrobnější pohled ale prozradí kompaktní, jednoduchý a efektivní filtr pro získání pitné vody. Nejvíc mě zaujalo provedení, kdy samotný filtr je velmi malý, a tělo lahve z měkkého plastu připomíná spíš vak na vodu. Hlavní věc ale samozřejmě je, jak dobře umí vodu přefiltrovat.

Vše o kempování: kde a jak stanovat po Evropě

Vše o kempování: kde a jak stanovat po Evropě

20. 12. 2017

Do sezóny stanování je sice daleko, ale pomalu pro vás připravujeme velkého průvodce kempování po evropských státech. Kde se dá kempovat legálně a kde naopak hrozí pokuta? To všechno postupně najdete v tomto článku, který navazuje na předešlý, kde jsme popsali jen některé státy. Pokud máte vlastní zkušenost, napište nám. 

Průvodce po Islandu stopem

Průvodce po Islandu stopem

20. 11. 2017

Island v poslední době láká mnoho cestovatelů, fotografů a turistů vůbec. Island je země ledu a ohně. Země, která si získá vaše srdce. Vydejte se na cestu kolem ostrova a poznejte ikonická místa Islandu, ať už vodopády, sopky nebo třeba národní parky. Na Islandu jsem strávila čtvrt roku, pracovala jsem jako au-pair na farmě. Ve volném čase jsem prostopovala 4200 kilometrů a viděla mnoho nezapomenutelných míst. 

Ve Vysokých tatrách - tipy na túry s dítětem

Ve Vysokých tatrách - tipy na túry s dítětem

9. 10. 2017

Rozum nám radil ještě letos pochodit jen po českých horách. Máme totiž  doma tříleté dítě, kterému se chodit nechce a na nošení už je velké a hlavně těžké. Jenže srdce nás táhlo do vysokých hor. A tak jsme se vydali do Tater, že to tam prostě nějak zvládneme a vymyslíme túry a akce, které nás uspokojí všechny. A stalo se! Pokud prahnete po velehorách, malé dítě nemusí být překážkou. Jen tomu budete muset trochu přizpůsobit program.  

Tip na dva treky/přechody v Beskydech

16. 8. 2017

PLÁNUJETE víkend nebo prodloužený víkend v přírodě? Máme pro vás tip na dva pochody v Beskydech, na jeden si vyhraďte dva dny, na druhý čtyři.

 

 

5 míst pro letní výlety a outdoorové aktivity

5 míst pro letní výlety a outdoorové aktivity

19. 7. 2017

Nevíte, kam teď vyrazit na výlet? Léto je časem výletů, tak jsme sepsali pár tipů, kam se můžete o prázdninách ve vybraných regionech vydat. Spojuje je jedno: ať zvolíte kterýkoliv z nich, domů si odnesete pěknou vzpomínku, která vás zahřeje, až bude doma za okny řádit plískanice.

Chcete vyjet pod stan? Tipy, kam vyrazit a kde kempovat po Evropě legálně

Chcete vyjet pod stan? Tipy, kam vyrazit a kde kempovat po Evropě legálně

28. 6. 2017

Horské túry, krásná příroda, stanování, či spaní pod širákem. Je to vaše oblíbená letní aktivita? Mrkněte na článek zaměřený na kempování, pro další státy se podívejte do nového článku. 

Letní outdoorová soutěž s Affektem

Letní outdoorová soutěž s Affektem

1. 6. 2017

Cestujete, jezdíte na výlety nebo sportujete venku? Pojďte to ukázat ostatním, podpořte pohyb a pobyt venku a zároveň tak získejte možnost vyhrát skvělé věci pro outdoorové aktivity. 

 

Jídlo na cestách - recenze Outdoorové kuchařky

Jídlo na cestách - recenze Outdoorové kuchařky

25. 5. 2017

Dnes už je díky snadno dostupné expediční stravě příprava na treky a cesty docela jednoduchá. Přesto si někteří chtějí připravit jídlo vlastní – ať už z důvodu výběru kvalitnějších surovin, nebo že jim zkrátka domácí víc chutná. Když se mi do rukou dostala Outdoorová kuchařka od Petry Pospěchové, která miluje lezení po horách a píše o vaření do Lidových novin nebo Reportéru. Jestli vás zajímá, jak si vaše letní treky zpestřit dokonalým jídelníčkem, čtěte dál. 

Orlický tvrďák - jak si užít svůj první survival

26. 4. 2017

V poslední době se jako houby po dešti množí závody v přírodním víceboji – neboli „survivaly“. Jedním z nich je i Orlický Tvrďák (zkráceně OT). V tomto článku bych si dovolil tento závod představit a pro případné zájemce dát i pár tipů, jak se na něj připravit a co nejlépe si ho užít. A může to být pro vás návod na jakýkoli podobný závod. 

Kam jít lézt v Praze: recenze 2 lezeckých stěn

Kam jít lézt v Praze: recenze 2 lezeckých stěn

10. 4. 2017

Petr Melichar leze na skalách, horách i umělých stěnách přes 14 let. Vlastní nejvyšší instruktorskou akreditaci, svoje kurzy se snaží vést tak, aby bylo pro jeho zákazníky lezení potěšením.

Jako horolezecký vůdce vás vezme na skály do přírody, ale navštěvuje i mnoho pražských lezeckých center. Tady jsou dvě jeho recenze na stěny v Praze – konkrétně stěna v Ruzyni a Big Wall, přečtěte si je.

Recenze: skialpinistické vázání Radical ST 2

Recenze: skialpinistické vázání Radical ST 2

6. 4. 2017

Milan Šedo je vášnivým lyžařem a v zimě si od Affektu koupil vázání Radical. Podělil se s námi o zkušenosti a sepsal recenzi. Přečtěte si ji.

Když jsem si před mnoha lety kupoval svou první skialpovou výstroj, rámové vázání bylo pravou volbou pro začátečníka. Jako hlavní přednosti bych hodnotil univerzálnost, bezpečnost, jednoduché použití a taky cenová dostupnost. Tenkrát jsem pořídil teď už legendární Fritschi.

Moje lezecká výbava

Moje lezecká výbava

14. 2. 2017

V dnešním článku se podíváme na to, co všechno se ukrývá v mé krabici s lezeckým vybavením. Nečekejte prostý výčet, u každého kusu se zastavím a popíšu, k čemu slouží, jaká je jeho životnost a komu by se mohl hodit.

 

 

Nosítko na děti - krosničky

Nosítko na děti - krosničky

19. 1. 2017

I s malým dítětem vás nemusí omezit nástupy ke skalám obtížným terénem, výlety mimo zpevněné cesty nebo i přechody hor. Nošení dětí může být pohodlné jak pro rodiče, tak pro dítě. Více se dozvíte v článku o dětských nosítkách. Sepsala ho Katka Balcarová, lezkyně, sportovkyně a taky hrdá máma.

Studenecké skály: překvapí vás 48 cest

Studenecké skály: překvapí vás 48 cest

1. 11. 2016

Studenecké skály: překvapí vás 48 cest

 

Za obcí Studené na odlehlém parkovišti bývá často plno, nejen místní vědí, že se v lese nedaleko odtud ukrývají až 25 metrů vysoké Studenecké skály. Nabízí spoustu cest v obtížnostech IV-VII UIAA.

 

Jak se k nim dostanete?

Studené je malá vesnice v Pardubickém kraji. Skály nejsou vidět, dokud nedojdete až k nim, takže si předem dobře zapamatujte cestu.

Ze směru od Králíků přijedete serpentinami, potom pokračujte Mládkovem po hlavní až do Vlčkovic. Tam zabočte doleva po rozkodrcané cestě kolem kravína. Na konci cesty se dostanece na křižovatku, nalevo je odlehlé místo pro parkování.

Při cestě od Žamberka jeďte směrem na Jablonné nad Orlicí. V Nekoři Bredůvce odbočte vlevo a nahoru. Zatáčky vás odvedou do Studené a jakmile ji projedete, uvidíte směrovku na Vlčkovice. U ní je parkoviště.

Odborný prodejce lezeckého vybavení Ocún

21. 10. 2016

V letošním roce jsme získali pro naši firmu Certifikát odborného prodejce lezeckého vybavení značky Ocún.

Certifikát Autorizovaný prodejce Singing Rock - vybavení pro práci ve výškách

21. 10. 2016

Pro rok 2016 a 2017 naše firma získala certifikát pro prodej pracovního vybavení pro výškové práce Singing Rock. Školení proběhlo na polygonu v Poniklé.
 

Lezení na Helfštýně

Lezení na Helfštýně

15. 9. 2016

Helfštýn

Lezete pořád samé kolmice nebo převisy a chcete zkusit zas něco jiného? Pak si udělejte výlet k Helfštýnským plotnám, které se schovávají v lese pod hradem Helfštýn, asi 3 km od Lipníku nad Bečvou. No, a vy, co bojujete pořád s technikou nohou, zařaďte lezení na Helfštýně na začátek sezóny. Na těchto plotnách se totiž docela snadno obejdete bez rukou, bez nohou to ale nepůjde.

Přístup

Skoro až pod skály můžete dojet autem, nebo celý den pojmout výletově, zabalit svačinu, lezecký bágl, sednout na vlak, vystoupit v Lipníku a po turisticky značené cestě dojít až do Týna nad Bečvou. Pak se vydejte po silnici směrem k hradu a hned na začátku to vezměte odbočkou doleva. Tam je možné i zaparkovat. Skály jsou vpravo, ale nenechte se stáhnout bajkovými trasami, protože ty vás, stejně jako nás při třetí návštěvě oblasti, dovedou až na hrad Helfštýn. Prostě běžte po cestě dál, dokud vpravo neuvidíte mezi stromy skály. A pak už běžte přímo k nim J

Oblast se skládá ze čtyř ploten se sklonem 60–70 stupňů. Od roku 2010 jsou k lezení přístupné všechny plotny, nejvíce lidí ale i tak najdete na jedničce a dvojce.

Lezení: HIS u Nového Města nad Metují

Lezení: HIS u Nového Města nad Metují

23. 8. 2016

Skvělý tip na lezení: HIS u Nového Města nad Metují

 

120 cest na kolmé a mírně převislé stěně v obtížnostech 4–8 UIAA s dětským koutkem a ohništěm. Zní to úplně pohádkově, ale je to realita ležící kousek od Nového Města nad Metují.

 

Jak se tam dostanete

Nové Město nad Metují leží v okrese Náchod, v Královéhradeckém kraji. Dojedete na náměstí, stočíte volant do ulice Českých legií, zaparkujete na parkovišti a seběhnete kolem zahrádek k mostu přes Metuji. Za ním zahnete doleva, půjdete chvilku lesem po lesní cestě, až se dostanete na louku, kde už uvidíte po pravé straně skály. Na konci louky je pískoviště s dětským koutkem a hned za ním ohniště s centrální stěnou, pokyny (nezapomeňte si je přečíst!!) a průvodcem.

Test horolezeckého sedáku Petzl Sitta

Test horolezeckého sedáku Petzl Sitta

25. 7. 2016

Jak dopadl sedák Petzl Sitta v náročném testu Honzy Horáka?

 

Už na jaře jsme si domluvili s Honzou Horákem ze školy RockJoy test sedáku značky Petzl. Honza Horák si ho sám vybral, chystal se zrovna do pouště v USA a samozřejmě ho zkoušel i na našich pískovcích.

 

Největším benefitem sedáku je jeho hmotnost, protože ve velikosti M je to pouze 270 gramů. Zároveň ho složíte do malého balíčku, který v batohu skoro nezabere místo.

Lezení ve Frankenjuře - první článek

Lezení ve Frankenjuře - první článek

13. 6. 2016

Se stále se množícími dotazy na různých webech na to, kde lézt ve Frankenjuře, kam jet lézt sportovní cesty, jaké jsou sportovní oblasti v blízkosti Čr…… jsem se rozhodl napsat článek o jedné z největších lezeckých oblastí Evropy.

Frankenjura je lezecká oblast rozkládající se mezi Norimberkem, Bayreuthem a Bamberkem. Díky tomu je pro sportovní lezce z Prahy a samozřejmě západních Čech jasná volba. Vyplatí se tam jet i ze vzdálenějších míst.

Materiál:
Leze se výhradně na vápenci, který je prošpikován dírkami různých velikostí, tvarů. Sklon stěn je kolmý a často převislý a to i v cestách nižších obtížností. Poklopenců si zde příliš neužijete. Zpravidle se leze ve stěnách nebo převisech, ale i spáry a komíny zde okrajově můžete potkat.
Výška stěn je od pětimetrových kvaků až po padesátimetrové stěny. Převážně se však leze do výšky 15–20 metrů.

Kominictví na Vysočině

19. 5. 2016

Tento článek vůbec nesouvisí s outdoorem, přesto mi nedá nepochválit, firmu s kterou jsem byl nadmíru spokojený. Využil jsem je při výměně kotle v našem domě.

V našem případě bylo nutné vyvložkovat nově komín a udělat jeho revizi.

Test benzínového vařiče MSR Whisperlite International Combo

Test benzínového vařiče MSR Whisperlite International Combo

6. 5. 2016

K dnešnímu dni jsem se rozhodl napsat výsledek dlouhodobého testování MSR Whisperlite, mám s ním dlouhodobé zkušenosti. Používám ho s krátkými přestávkami od roku 1996 nejdříve na turistiku horolezectví, dnes už převážně pro výjezdy za sportovním lezením autem.
Nechoval jsem se k němu vždy šetrně, poslední 3–4 roky jezdí ve smontovaném stavu pod sedačkou kam si dávají nohy spolucestující.

 
V setu se prodává vařič, láhev (já používám objem 1 litr), hliníkové závětří, servisní sada a klíč na ventily.
Hliníkové závětří je velmi praktické a ušetří hodně paliva. Bohužel se skládáním opotřebovává, mě vydrželo v průměru 8 let. Náhradní je velmi drahé, ale dá se vyrobit samodomo. Servisní sadu jsem prakticky nepotřeboval, běžně ji nevozím. Ventil jsem neměnil vůbec.

 

 

Trek kolem Dhaulágiri

Trek kolem Dhaulágiri

29. 3. 2016

,,Na penězích nezáleží, hlavně když se nadřem“, aneb kolem Dhaulágiri

Když jednou Castro prohlásil po třetím pivu onu osudnou větu: ,,Na penězích nezáleží, hlavně když se nadřem. Přece nepůjdeme kolem Manaslu, kde je komfort lodžijí každé noci a už vůbec ne kolem Annapuren nebo pod Everest. To si budeme šetřit na důchod.“

Tak bylo jednomyslně rozhodnuto. Jedeme do oblasti Dhaulágiri v Nepálu. My, Husákovi děti musíme přece konečně zúročit, co nás ve škole naučili. Ne nadarmo jsme na pochoďácích chodili v pionýrkách s plynovou maskou s chobotem, běhali Partyzánský samopal, stavěli áčka (stany z pořádného matrošu) na pionýrských táborech, … Dhaulágiri trek je totiž jednou z mála vysokohorských nepálských oblastí, kde je stan a vlastní jídlo nezbytností. Takže hurá do akce. Než si to zase někdo rozmyslí, že nemá čas nebo peníze.

Jak začít s lezením venku

Jak začít s lezením venku

16. 2. 2016

Lezení na umělých stěnách zažívají nebývalý rozmach. Leze tam opravdu velké množství lezců, ale na stěnách se jedná pouze o trénink na lezení venku. Teprve v přírodě získá lezení ty správné barvy. Objeví se pestrost pohybů, různorodost materiál, odhalíte kouzlo různým způsobem odjištěných cest.

Bohužel je lezení venku velmi odlišné od lezení na umělé stěně. Nestačí být pouze silný nebo mít vytrvalost, ale je nutné najít kombinaci chytů, která vám vyhovuje.
Odhalit případné chyty a stupy, které nejsou označené barvou a často jsou skryté.
Logika je víceméně obrácená, na umělé stěně nebo bouldrovce, hledáte těžké kroky a vyhýbáte se lehkým. Na skalách naopak hledáte lehčí způsob přelezení než se na první pohled zdá být možné.
A jištění je v nejlepším případě 2–3 metry od sebe, v horším i 10–15 m.

Zní to hrůzostrašně, ale lezení venku je mnohem pestřejší, kreativnější a uspokojení z přelezu je mnohem větší než u indoorového lezení.

210. výročí bitvy u Slavkova - Austerlitz 2015

210. výročí bitvy u Slavkova - Austerlitz 2015

31. 12. 2015

Jedná se o vzpomínkovou akci na bitvu tří císařů, která proběhla v roce 1805. Tehdy se tam střetla Francouzská armáda (císař Napoleon), která bojovala proti koalici Ruské armády (car Alexander I) a Rakouskouherské armády (císaře Františka I). V roce 1805 vyhrál Napoleon a bylo to jeho největší vítězství.

Jak postavit domácí umělou stěnu

Jak postavit domácí umělou stěnu

4. 12. 2015

Jak postavit domácí umělou stěnu?
Trénink lezení zabere množství času a proto nejeden lezec hledá možnosti tréninku mimo komerční umělé stěny. Připadá varianta postavit si ji doma sami. Tuhle jsme si postavili sami a přikládáme návod. 

Co na lezení na umělé stěně potřebujete?

Co na lezení na umělé stěně potřebujete?

30. 10. 2015

S blížícím se podzimem končí letní lezecká sezona v přírodě na skalách a začíná opět tréninkové období, kdy je dobré těsně po sezoně dát tělu 2–3 týdny odpočinek a následně opět začít trénovat na další sezonu. Trénink probíhá na umělých stěnách, buď na bouldrovkách nebo velkých lezeckých stěnách.
Touto dobou se objevují lezci noví, kteří ještě nemají zkušenosti a vybavení a chystají na svojí první zimní lezeckou sezonu.

Trekingové hůlky a 5 rad jak je vybrat

16. 7. 2015

Zvažujete koupi trekingových holí, ale nevíte jak na to? Výběr této velice užitečné turistické pomůcky se řídí několika jednoduchými pravidly, která vás navedou správným směrem. Přečtěte si 5 základních rad jak vybrat trekové hůlky a vyrazte na hory dobře vybaveni.

Který trekový batoh je ten pravý?

16. 7. 2015

Odpověď na tuto otázku se liší od zákazníka k zákazníkovi. Neexistuje jedno univerzální pravidlo, které neomylně určí správnost ruksaku. V našem průvodci výběrem turistického batohu se ale dočtete několik praktických tipů, podle kterých si ten svůj koupíte.