Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Outdoorový obchod s.r.o. Menu

Magnézium pro lezení

Sháníte magnézium pro lezení nebo bouldrování? U nás najdete vše, co potřebujete. Náš průvodce vám pomůže.

Zobrazit více

Produkty

Metolius Eco Ball
Metolius Eco Ball – ekologická kulička s magnéziem určená pro lezení na písku. Magnézium v této kuličce...

Ocún Chalk Crushed 125 g
Ocún Chalk Crushed 125 g - 125 g sypaného magnézia proti pocení prstů. Pevná dóza je zajímavá hlavně...

Camp Velvet Chalk 200g
Camp Velvet Chalk 200g – je pečlivě drcené magnézium pro lezení o váze 200 g. Je ve formě velmi jemného...

Tekuté magnézium Ocún Chalk Liquid 100 ml
Ocún Chalk Liquid 100 ml - tekuté magnézium určené na závody nebo pro bouldering, ale i pro lezení v oblastech,...

Ocún Chalk Cube 56 g
Magnéziová kostka Ocún Chalk Cube 56 g – kostka o váze 56 g s magnéziem určená pro postupné rozlámání...

Camp Chunky Chalk 10 kg
Magnézium Camp Chunky Chalk 10 kg – vyhlášené magnézium vhodné na vysušení rukou o váze 10 kg. Je určené...

Black Diamond Liquid White Gold Chalk 150 ml
Black Diamond Liquid White Gold Chalk 150 ml – omezuje pocení prstů během lezení. Ideální na lezení na...

Black Diamond Liquid Black Gold Chalk 60 ml
Black Diamond Liquid Black Gold Chalk 60 ml – omezuje pocení prstů během lezení. Ideální na lezení na...

Při lezení a boulderingu každý lezec řeší pocení rukou. Jsou lezci, kterým se potí ruce více, jiným méně, ale vysušit ruce si potřebuje každý. Proto se používá magnézium na ruce, mezi lezci často se používá název maglajz.

Jsou s ním spojené etické polemiky a jeho použití se liší dle místa, kde lezete.

Pro zjednodušení:
_ na umělých stěnách s používáním maglajzu není problém, ale řeší se tam prašnost. Proto se na některých stěnách setkáte s různými omezeními. Při lezení s lanem je řešením využití magnéziové kuličky, která se většinou doplňuje sypaným magnéziem. Kulička má výhodu, že na namágujete i dlaň.
_ při boulderingu často padáte na záda a magnézium se často rozsype. Proto se používá buď tekuté magnézium na ruce nebo také sypané magnézium, ale pytlík si zpravidla odložíte na zem. Díky tomu se maglajz nesype po podlaze. Pro snížení prašnosti se používá tekuté magnézium, které na prstech i déle vydrží.
_ lezení v přírodě se liší na klasické lezení (sportovní a tradiční) + bouldering, kde se magnézium běžně používá dle vašich preferencí a libosti. Ale existují oblasti s omezeními ochranou přírody.
A pak jsou pískovce, kde je to nejproblematičtější. Jsou oblasti jako Hrubice nebo Prachov..., kde se zpravidla opravdu nepráší. Pak jsou však oblasti, kde se magnézium nějak toleruje (Panteon, Labák).

Druhy lezeckého magnézia na ruce:

_ práškové
: je využívané nejčastěji. Pro začátečníka, který leze příležitostně stačí menší množštví, typicky kostka, z které si nadrtíte prášek do maglajz pytlíku. Praktičtější je dóza, která jde uzavřít a nosit sebou na lezení a batohu a vždy když potřebujete si přisypete. Doporučujeme ji jako řešení těsně po kostce. Pokud lezete déle, dózu již máte a je praktičtější si koupit pytel a dózu si stále doplňujete.
Které magnézium je nejlepší? Odvěká otázka, mezi lezci se o tom vedou spory. Podle mého názoru jsou mezi nimi rozdíly a záleží hlavně na zvyku. Například magnézium Ocún mi přijde hrubější než maglajz Camp, ale které je lepší nechám na každém lezci.

_ magnéziové kuličky: to je vlastně prášek v textilní kuličce. Je vhodná do převisů a na umělé stěny. Umožní totiž namaglajzování i dlaně, to využijete právě na větších chytech. Také je vhodná pro indoor, kde snižuje prašnost.

_ tekuté magnézium: se nepoužívá tak často, ale zřejmě je v něm budoucnost. Vydrží na prstech znatelně delší dobu. Ale jeho hlavní výhoda je v tom, že nepráší. Díky tomu se hodí nejlépe pro indoorové lezení.