Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Outdoorový obchod s.r.o. Menu

Potápěčské počítače

Oblíbené značky

Produkty

Mares Quad Air

Mares Quad Air Doporučujeme!
Mares Quad Air – je moderní potápěčský počítač s velkým a přehledným displayem. Má možnost spárování...

Mares Quad

Mares Quad Doporučujeme!
Mares Quad – je potápěčský počítač, který vyniká jednoduchostí ovládání a dobrou čitelností. 2 pole jdou...

Mares Smart Air

Mares Smart Air
Mares Smart Air – je mimořádně zajímavý tím, že se jedná o kompaktní potápěčský počítač v hodinkovém...

Mares Genius

Mares Genius
Mares Genius – je technologicky vyspělý potápěčský počítač, který roste s vašimi potápěčskými dovednostmi....

Mares Smart

Mares Smart Doporučujeme!
Mares Smart – potápěčský počítač lze používat pod vodou i jako hodinky ve volném čase. Ostrý display,...

Mares Bluelink Pro

Mares Bluelink Pro
Mares Bluelink Pro – interface pro stahování dat z potápěčského počítače. Přenos údajů z potápěčského...

Mares Dive Link 2

Mares Dive Link 2
Mares Dive Link 2 – USB interface. Slouží pro přenos dat do počítače. Potápěč si může prohlížet údaje...

Mares Drak USB

Mares Drak USB
Interface Mares Drak USB – diody informují o stavu připojení. Po přenosu dat do PC si potápěč může prohlížet...

Mares Puck Pro+

Mares Puck Pro+
Mares Puck Pro + – intuitivní ovládání pomocí jediného tlačítka, osvědčený algoritmus RGBM Mares -Wienke...

Mares Smart/Matrix ochranná sklíčka

Mares Smart/Matrix ochranná sklíčka
Mares Smart/Matrix ochranná sklíčka: slouží proti poškrábání displaye vašeho potápěčského počítače.Snadná...

Pro potápění je potápěčský počítač alfa omega, bez něm jdou ponory více než obtížně. Jednak se dozvíte svojí aktuální hloubku, hlídá vám výstupovou rychlost a bezdekompresní čas, případně dekompresi, bezletové časy, bezpečnostní přestávky. Kromě toho má mnoho dalších funkcí, ale tyto jsou nejdůležitější.
Dobré je zjistit si zda mají možnost nastavení nadmořské výšky nebo upravit si konzervativnost nastavení. Jednoznačně musíme dopručit možnost nastavení nitroxu (většina to umí).
Potápěčské počítače zvyšují vaši bezpečnost při ponoru, protože počítají skutečně dosažené časy i hloubky. Ale tím také zpřesňují měření a zvyšují komfort, protože stačí kratší dekompresní zastávky než ručně spočítané dle tabulek. S největší pravděpodobností si užijete i déle na dně než s pomocí tabulek.
Informace zpracovávají na základě aktuálního měření hloubky, tlaku, nadmořské výšky, teploty a času, některé zohledňují i stav plynu v láhvi.

Jak vybrat potápěčský počítač?

První rozhodnutí musí být malý náramkový počítač (velikost hodinek), který se dá používat i v běžném životě nebo velký potápěčský počítač nebo případně konzole?
Základní funkce mají všechny prakticky stejné, použité algoritmy se mohou v závislosti na výrobci drobně lišit (některé jsou konzervativnější, některé méně, některé jsou nastavitelné), ale v rámci kolekce daného výrobce jsou stejné.

_ "hodinkové" potápěčské počítače – často mají velmi podobné funkce jako "velké" počítače, v některých případech pokročilé funkce chybí (záleží na srovnávaných modelech). Jejich jasná výhoda je kompaktnost, tzn. dají se nosit i v běžném životě, mohou tak sloužit jako váš status. Ale s tím je spojena jejich nevýhoda, malý display, na který můžete v temnu špatně vidět, tzn. nejsou vhodné pro starší potápěče. Proto je na časté potápění nemohu doporučit, ale na 2-3 ponorů na dovolené u moře mohou být zajímavé.
Také je to zajímavá varianta pro šnorchlování, kdy máte hodinky, které se dají využít na dovolené pro měření hloubek a zkoumání profilů svých ponorů. Stejně tak jsou zajímavé pro freediving a trénink na něj, ale zde doporučujeme specializované hodinky, které mají navíc některé tréninkové funkce.

_ "velké" potápěčské počítače: aktuálně asi nejčastější varianta přístrojového potápěče, který se potápí často. Mají pokročilé funkce, některé modely mají možnost bezdrátového připojení sondy, kdy počítač již pracuje i se stavem dýchaného plynu ve vaší láhvi. Stejně tak je možné si přepínat několik plynů.
Jejich výhoda je jasná, je to velikost displaye, dobře na něj vidíte. Pokud už musíte použít přepínače, jsou opět velké a dají se ovládat i v rukavicích. Stejně tak náramek je delší pro připnutí přes neopren.
Aktuálně se vyrábí levnější počítače s černobílou nebo výrazně dražší barevnou obrazovkou. Barevná obrazovka znamená někdy některé funkce navíc, ale zároveň jsou díky grafickému zobrazení jsou výrazně přehlednější a informace vidíte rychleji. Záleží zda si chcete - můžete za pohodlí připlatit.

_ konzolové počítače – jsou napevno připojené k automatice hadicí. Díky tomu pracují i s aktuálním stavem plynu v láhvi. Výhodou je manometr, někdy kompas a počítač v jednom. Ale máte hodici navíc, kterou za sebou stále taháte. Protože je to starší řešení, některé počítače neumí např. nitrox. Hodí se pro konzervativního potápěče a v dnešní době je to spíše kus historie.

Rozhoduje i způsob potápění:
_ pro rekreační potápění: stačí přepínání mezi vzduchem a nitroxem. Velkou výhodou je integrace plynu - tedy možnost propojení s bezdrátovou sondou (připojuje se na HP port prvního stupně), která umožňuje počítači počítat s tlakem v láhvi. Díky tomu víte jak dlouho ještě můžete být v aktuální hloubce a může vám hlídat okamžik návratu a rezervu 50 barů. Tento typ je vhodný pro absolutní většinu potápěčů.
_ pro technické potápění: do velkých hloubek, kdy využívate různé směsi. Umožňují vužití trimixu, přepínání směsí atd. Mají pro rekreační potápění nadbytečné funkce, množství nastavení a zároveň možnosti nad rámec rekreačního výcviku. Mohou být nesprávně interpretovány nebo nastaveny. A pak samozřejmě je vyšší cena. Mohou být využity i v rekreačním potápění, ale nejsou pro to vhodné. Jsou učené pro zkušené technické potápěče.

Algoritmus:
Při výpočtech potápěčské počítače používají různé matematické modely pro výpočet nasycení dusíkem na základě dosažené hloubky a času stráveného pod vodou, např. Bühlmann, RGBM, Haldane..., ale pro běžné potápění to není důležité. Mírně se mohou lišit výstupové časy nebo bottom časy, ale nejsou mezi nimi žádné dramatické rozdíly.

Integrace plynu:
Může být prostřednictvím konzole, která je napojena na první stupeň (dnes zastaralé řešení) nebo pomocí bezdrátové sondy (je na HP portu u 1. stupně). Spojení se sondou umožňují jen některé počítače, proto je nutné rozhodnout tuto možnost ještě před koupí.
Někteří potápěči tuto možnost považují z velkou výhodu, jiní za nevýhodu. Počítač bez sondy nezná stav vaší láhve, proto musíte sami odhadnout dobu výstupu a řídit se pomocí manometru, není to přesné. Počítač se sondou přesně zná stav vaší láhve a přizpůsobuje i vaší spotřebu, doporučuje vám podle toho čas strávený v aktuální hloubce (tlak v láhvi i doporučené časy uvádí přesně). Nevýhodou je vaše závislost na přístroji. V případě vybitých baterií v sondě nebo chyby spojení se můžete ocitnout v neznámé situaci.
Velkou výhodou při rozhodování, který systém vám vyhovuje je možnost osobního vyzkoušení. Mohu to vřele doporučit.

Výměna baterií:
Posledním kritérium ke zvážení je způsob výměny baterií. Přestože počítače pro potápění nemají velkou spotřebu, přesto je nutné občas řešit jejich výměnu.
V zásadě existují tři řešení. Baterie jsou uživatelsky vyměnitelné, to je výborné řešení. Seženete si příslušnou baterii a sám si jí vyměníte. Baterie je vyměnitelná v servisním středisku, to znamená cestu do většího města a během potápěčského výletu těžko řešitelnou situaci. A pak možnost dobíjení. Tzn. menší kapacitu, ale je možné počítač sám dobít.