Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Outdoorový obchod s.r.o. Menu

Lyžařské žehličky

Oblíbené značky

Produkty

Toko T8 800W

Toko T8 800W Doporučujeme!

1 699  (15 %) 1 444 

Přidat 'Toko T8 800W' k porovnání Detail

Žehlička na lyže Toko T8 800W: žehlička vhodná na mazání běžeckých i sjezdových lyží.Žehlička na lyže...

Swix T77 Economy

Swix T77 Economy Doporučujeme!
Swix T77 Economy: je žehlička na vosk. Je vhodná pro voskování lyží na běžky, sjezdovky nebo snowboard....

Swix T72 Racing

Swix T72 Racing
Swix T72 Racing: je digitální voskovací žehlička pro úpravu skluznice lyží a snowboardů. Je digitální,...

Swix T73D

Swix T73D
Swix T73D: je digitální lyžařská žehlička pro voskování lyží, snowboardů. Je digitální, má tedy procesor...

Toko Base Tex

Toko Base Tex
Toko Base Tex: fleece pro základní čištění a aplikaci vosku na skluznice. Hodí se pro pro čištění skluznice...

Pokud jste vášnivý lyžař, jedním z možností jak jednoznačně zlepšit prožitek z lyžování je voskování. Je vhodné pro sjezdové i běžecké lyžování.
Správně navoskované sjezdové lyže jsou rychlejší, to někteří lyžaři neocení, ale hlavně lépe kloužou a díky tomu jsou lyže ovladatelnější.
U běžek je mazání důležitější, tam vám nepomáhá gravitaci při jízdě z kopce, ale pohyb zařizujete svou silou. Proto právě skluz je velmi důležitý. Hodí se jak u běžek na bruslení, kde mažete skluzovým voskem celou délku lyže, tak i u běžek na klasiku, kde voskujete skluzovým voskem jen přední a zadní část.

Jak navoskovat sjezdové lyže nebo běžky?
Při přípravě lyží se nebejdete bez lyžařských žehliček. Používají se na roztavení vosku a jeho rozžehlení po skluznici. Zapnete žehičku a nad lyží k ní přiložíte vosk. Pokud se roztéká a kape vám na lyže, nastavili jste teplotu správnou. Na lyžích samozřejmě kapky opět mění skupenství a tvrdnou.
Proto přiložíte žehličku na lyže a jejím pohybem roztíráte vosk po celé skluznici. Rychlost roztírání musíte vyzkoušet, mě se osvědčil pomalejší pohyb. Vosku nemusí být příliš, pouze zvyšujete jeho spotřebu a většinu vosku stejně odstraníte.
Po zažehlení klidně můžete lyže nechat přes noc stát a můžete pokračovat v další úpravě až další den.
Posléze přebytečný vosk odstraníte cidlinou (škrabka z plexi skla) a skluznici vykartáčujete nylonovým kartáčem tak dlouho dokud se ze skluznice neoddělují koupíčky vosku. Pokud pečujete o více párů lyží, můžete si pořídit osu na vrtačku a kartáčovat "motorizovaně".

Jaký je rozdíl mezi lyžařskými žehličkami?
Na trhu najdete dvě varianty, klasické analogové, které jsou levnější. Umožňují nastavit přibližnou teplotu. Pro běžné mazání lyží jsou perfektní volbou. Digitální žehličky na lyže umožňují nastavit přesnou teplotu a omezují teplotní výkyvy.
Pro turistické využití si dobře vystačíte s nejnžšími modely. Pro profesionální mazání jsou vhodné vyšší řady, které dosahují teplot až 180°C a dosahují přesné teploty. U dražších vosků je doporučená konkrétní teplota zažehování, na měkčí vosky stačí nižší teplota, u tvrdších vosků je třeba teplot vyšších.
Máme pro vás lyžařské žehličky Toko a Swix.

Je možné použít manželčinu žehličku na prádlo?
Ano, je to možné, ale nesmí to být napařovací model, který je dnes nejběžnější. Ty lyžařské se liší pouze tvarem pro lepší roztírání je dobrá kolmá přední hrana a pak mají na ploše drážky, které usnadňují roztírání vosku, jinak jsou stejné.
A také není vhodné si vzít žehličku, kterou manželka stále používá. Jednak se poškrábe od hran a ulpí na ní vosk, který by se dostával na prádlo.