Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Outdoorový obchod s.r.o. Menu

Lezení v Rakousku - Zillertal

7. 9. 2019

Hledáte tip na letní dovolenou s lezením? Hledáte vhodnou lezeckou destinaci pro celou rodinu nebo chcete v partě kamarádů zabušit ve sportovních cestách, holdujete boulderingu nebo preferujete vícedélky a rádi by jste si vylezli v krásném horském prostředí nějakou delší cestu?
A to vše v rozumném dosahu řekněme 5 hodin jízdy autem. A samozřejmě aby se tam dalo v létě lézt. Neřešitelný problém?
Na všechny tyto otázky může existovat odpověď. Je to Zillertal, údolí mezi městy Kufstein a Innsbruck.


Jak tam dojet?
Z Vysočiny doporučuji trasu Pelhřimov, Jindřichův Hradec, Třeboň, Trocnov (vyhnete se silnici smrti z Pehřimova do Tábora, šíleného průjezdu Budějovicemi a pekla z Budějovic do Kaplice - pozdravuji Ministerstvo dopravy), Kaplice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg (bohužel aktuálně na hranici s Německem probíhají kontroly, Kufstein, Mayrhofen.
Vzdálenost 420 km a bohužel vzhledem ke stavu našich silnic cca 6 hodin jízdy. Dálniční známka pro Rakousko je nutná.

Spaní?
Pro rodinou dovolenou jednoznačně doporučuji si sehnat nějaký apartmán v Mayrhofenu nebo v jeho okolí. Dá vám to jednak komfort a rodinou pohodu, ale i možnosti jiných aktivit než je lezení a rodina je vyžaduje. Možností je mnoho, ceny různé. Myslím, že si vybere každý.
Pro punkery a víkendové lezce existují i občas možnosti spát na divoko. Mohu doporučit parkoviště u Ewige Jagdgrunde, kde se nocování toleruje. Rakousku však chybí zkušenost se socialismem, mají k soukromému vlastnictví jiný vztah než Češi a Poláci. Proto doporučuji pokoru a slušnost.

Materiál
Ve většině oblastí se můžete setkat s perfektní žulou (někde je vápenec). Žula tu má super kvalitu, rozlišné tvary. Typicky využíváte ostré lišty, ale některé jsou dost malé. Zejména v bouldrech jsou některé chyty až absurdní.
Protože jste v horách, leze se zde prakticky jen přes léto, většina cest není nijak oklouzaná, stupy jsou hrubé. Užijete si parádní lezení na nohách, kdy technika je výhodou, ale k tomu je nutné se často poctivě držet.
Najdete tu v menšině poklopence s lehkými cestami, cesty kolmé a samozřejmě převislé.
Klasifikace je jak se sluší a patří, jste v Rakousku. Pokud lezete na skalách 7c a víc, jste tu v ráji. Pro lezete 6c-7b je tu pro vás také slušné vyžití. Cesty 5-6 už musíte hledat, ale na týdenní lezení si určitě najdete.

Oblasti
Sám jsem tuto oblast bohužel navštívil pouze dvakrát, protože je tu velmi omezený čas na návštěvu, jaro a podzim je rizikové a proto vám zbývá pouze léto.
Lezl jsem vždy jen sportovní cesty, tím jsem si lezecké hřiště dost omezil, ale přesto mě zdejší lezení okouzlilo.
O vícedélkovém lezení jsem slyšel, že patří ke špičce v Evropě, ale nemám na něj parťáka, zkušenosti, nebaví mě sedět v sedáku, tak sám nevím.
Bouldry jsem si byl po lezení obhlédnout, je jich tu rozeseto požehnaně, jsou po loukách a lesech. Vysoké, nízké, kolmé, převislé... Co si kdo bude přát.

Ewige Jagdgrunde je oblast, kterou musíte vidět bez ohledu na to jakou obtížnost lezete. Najde si tam každu něco, cesty začínají od čtyřek a pětek, přes 6c a 7a až k 8b-c.
Jsou to žulové věže rozeseté na břehu divoké říčky (během naší návštěvy po deštích stoupla hladina o půl metru a stala se z ní dravá řeka). Okolo je loučka obehnaná plotem, spory s majitelem okolního pozemku jsou tedy zažehnané.
Cesty jsou zde na slunci i ve stínu. Mají délku okolo 20 metrů a napříč obtížnostmi poskytují skutečně krásné lezení.
Mohu doporučit nepřehlédnutelný sokolík El Schupo 6a+ na rozlez. Ten se nedá vynechat. Hned vedle krásná Maracuja 7a. Hned za hranou krásná Via Lisa 5c. Kdo nejezdí na písek může se vytrápit ve spárové Streamer 6a+, kdo jezdí a zná žábu, může jít hned dál do rozštípení na Supermumpfer 6c. Za další hranou je Moby Dick 6c+, tam jsem se v koutku vytrápil já. Přesto doporučuji, jako výukový materiál je to dobré.
Na další věži je neskutečná 08/15 za 5b. Neskutečné lezení po velkých chytech s ohromující expozicí hladkou stěnou. To nejde vynechat. Kousek více doleva najdete hvězdičkovou Ego nein Danke 6c+. Moc pěkné mi přišly také Rippentripp 7a a Sechsplosion 6b. Na protější věži si užijte poklopenou Giselu za 5a, jen posměch dcery mě donutil si v ní nesednout.

Rifler je oblast nad Ewige, nástup je 20 minut do kopce. Oblast poskytuje opět prvotřídní žulu, ale obtížnosti jsou mnohem méně pestré. V mojí klasifikaci okolo 6c-7a neposkytuje příliš možností a pro manželku s dcerou už vůbec ne.
Pokud se však ladně procházíte v cestách za 8a a více, je to pro vás super volba. Nejdete je v krásné, převislé desce, kde je atletika zřejmá už od prvních metrů.

Nasenwand je oblast blizoučko u Ginzlingu. Cestou k ní procházíte boulderingovou arénu se spoustou problémů. Když jsem tam byl já, bylo mokro a byl jsem tedy ve výběru dost omezený.
Oblast je ve stínu, leze se po ostrých lištách. Mohu doporučit Toiflsgeige za 6c+ nebo Legoland 7b.

Knorren je oblast ve výšce 2000 m nad mořem. Dá se k ní dostat lanovkou, kdy od vrcholové stanice je to cca 10-15 minut pěšky. Je atpická v tom, že lezete na vápenci a s krásným rozhledem. Je zde dostatek cest v obtížnostech do 6a-6b.
Bohužel s nadmořskou výškou je spojena nižší kvalita skal. Prostě jste v horách a horského lezení si tedy i užijete s vyjímkou jištění, které je ryze sportovní. Odměněni jste však super výhledy do údolí ať už z nástupů nebo od slaňáku.
Okrajem těchto stěn však vede i nenáročná ferrata a v roce 2018, kdo zaplatil lanovku, měl možnost si půjčit ferratové vybavení zdarma a projít si tuto ferratu, která vede od pravé hrany až na konec hřebenu. Zabere cca 30-60 minut a je moc pěkná.

Resday
S odpočinkem je v Zillertalu ošemetné. Mayrhofen nenabízí zase tolik způsobů kulturního vyžití a Rakousko obecně je orientováno hlavně sport. Za tím jsme také přijeli.
Proto jsme se s rodinou domluvili na jednoduchých pravidlech aby byli všichni spokojeni. Jeden den lezení, jeden den chození.
Já toto pravidlonarozdíl od holek dodržoval a nevyplatilo se to. Je pravdou, že jeden den odpočívají ruce, druhý nohy, ale já po deseti dnech aktivit fyzicky zkolaboval. Určitá střídmost je nutná i na tak kouzelném místě jako je Zillertal.

Tak si užívejte prázdnin a snad se někdy potkáme na skalách. T.

Přidat nový komentář

Osobních údajů

Komentáře

Nebyl přidán žádný komentář.