Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Outdoorový obchod s.r.o. Menu

Stoupací vosky Swix

Produkty

Swix V0060 45 g - je určený pro mokrý a čerstvý sníh do +3°C. Pro starý granulovitý sníh se hodí do -1°C....

Doporučujeme!
Swix V0045 45 g - je stoupací vosk bez fluoru pro teploty okolo nuly. Hodí se pro závodní využití i pro...

Doporučujeme!
Swix V0040 45 g - je stoupací vosk na běžky pro teploty pod nulou, pokud ho budete používat okolo nuly,...

Swix VG030 - je základový stoupací vosk pro běžky. Je určený i pro hrubý a umělý sníh. Používá se jako...

Doporučujeme!
Swix KB20C 70 ml - je základový tekutý klistr určený jako první vrstva. Je pro teploty sněhu -15 °C —...

Swix K22 55 g +10°C až -3°C - je klistr pro rychlou pomoc, když vám lyže začnou podkluzovat ve stopě....

Swix KB20-150C 150 ml  - je základový tekutý klistr určený jako první vrstva. Je pro teploty sněhu -15...

Swix KX30 Ice 55 g 0°C až -12°C - je klistr, který se používá buď na zmrzlý a zledovatělý sníh do chladných...

Swix V0030 45 g - je klasický běžkařský vosk určený pro perfektní zimu, ty nejlepší podmínky pro lyžování....

Swix V0050 45 g - je určený pro přechod z chladného sněhu na mokrý. Je to stoupací vosk bez fluoru. Hodí...

Swix VR062 45 g - je klisterwax - tvrdý stoupací vosk s nízkým obsahem fluoru pro teploty okolo nuly....

Swix V0020 45 g - je klasický běžkařský vosk určený pro chladné podmínky v hlubokém mrazu. Je tradiční,...

U běžek na klasiku vždy řešíte, jak stoupat v kopcích, ale samozřejmě jde i o obraz v průběhu celého závodu nebo výletu. Řeší to tkz. stoupací vosky, případně klistry, které mažete do odrazové komory.
Téměř ikonický výrobcem lyžařských vosků je Swix. Jeho výrobky vám můžeme stoprocentně doporučit také, má skutečně velké portfolio výrobků s různým doporučením teplot, pro různé druhy sněhu. Využívá dokonce fluorové stoupací vosky, které snižují odpor jízdy. Prostě si vybere každý, hobby lyžař i závodník Světového poháru. A jistě je výhodnější znát raději dobře jednoho výrobce, než mít vosky několika výrobců a skákat mezi nimi bez hlubších znalostí. Základem je namazat na jistotu ne na náhodu.

Základními stoupacími vosky jsou Swix VG030 a VG035, které fungují jako základové vosky. Používá se na ně žehlička a zvyšují odolnost proti opotřebení. Až přes ně se využívají další vosky dle aktuální teploty.
Nejběžnější, tedy turistickými vosky jsou Swix řady V. Neobsahuje fluor, přesto se jedná o výborné vosky, které se používají i na závody buď samotné nebo v kombinaci s řadou VR. Na starý sníh vždy využívejte měkčí vosk.
Sportovní jsou z řady VR. Obsahují fluor a díky tomu lépe jedou. Nejlépe fungují v teplotách okolo nuly, kdy je sníh vlhký a hydrofobní vlastnosti fluoru jsou nejvíce patrné. Swix VR jsou relativně flexibilní, má dva specifické teplotní rozsahy. Jeden pro čerstvý sníh s ostrými krystalky. Druhý pro starý sníh, který má krystalky zaoblené a jejich penetrace je omezená.
Závodní jsou z řady VX. Mají vysoký obsah fuloru pro co nejlepší skluzné vlastnosti. Tento typ se většinou používá jako vrchní vrstva.

V případě, že se ve stopě smekáte a ani přemazání měkčím voskem nepomáhá, je přišla zřejmě chvíle pro klistr. Obvykle se používá buď v teplých podmínkách na starém sněhu nebo naopak v mraze, kdy je ledovato.
Klistr je velmi měkký vosk, který je obvykle tekutý a až lepivý. Funguje prakticky vždy, ale je riziko, že chybně vyhodnotíte situaci a bude se lyže se vám budou naopak lepit. Přemazání je pak zpravidla obtížné.
Základním klistrem pro turistické použití je oblíbený Swix K65C. Má velké teplotní rozpětí, díky tomu vhodné podmínky není tak těžké trefit. Je univerzální, takže umožňuje stoupání, ale nejede tak jak by mohl. Proto pro sportovní použití jsou vhodné spíše klistry z řady KX. Ty se používají samozřejmě podle aktuálních teplotních podmínek.
Pro závodní využití je zajímavý klistr Swix Nero, řady KN, který používá fulor, který je velmi rychlý. Výborně si umí poradit s měnícími se podmínkami. Má protinámrazové vlastnosti.