Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Outdoorový obchod s.r.o. Menu

Pánské zimní a péřové bundy

Zimní měsíce se neobjedou bez teplé pánské (péřové) bundy. Jaké zimní a péřové bundy existují a podle čeho se dělí? Jak vybrat péřovou bundu pro alergika nebo bundu na lyže? Více v našem průvodci.

Zobrazit více

Produkty

Montane Icarus Jacket VÝPRODEJ

Montane Icarus Jacket VÝPRODEJ %Výprodej
Montane Icarus Jacket – je lehká a sbalitelná pánská zimní bunda, která je plněna syntetickou výplní...

Montane Axis Alpha Jacket VÝPRODEJ

Montane Axis Alpha Jacket VÝPRODEJ %Výprodej
Montane Axis Alpha Jacket - je membránová, lehká (505 g), pánská bunda plněná kvalitním husím peřím....

Mountain Equipment Xeros Mens Jacket

Mountain Equipment Xeros Mens Jacket
Mountain Equipment Xeros Mens Jacket: je pánská péřová bunda s membránou Gore-Tex Windstopper, je určená...

Jak vybrat pánskou zimní a péřovou bundu?

Pro zimní a chladné dny máme v naší nabídce pánské zimní bundy. Ty jdou v zásadě rozdělit na tři kategorie:

Pánské péřové bundy

Jak název napovídá, jsou naplněné peřím. To má stále nepřekonatelné izolační vlastnosti při extrémně nízké váze. Také jsou velmi dobře sbalitelné. Díky tomu se takové bundy hodí pro turistiku, cestování, horolezectví, skialpinismus, kde bundu můžete mít v malém balíčku v batohu, nezatíží vás a v případě nutnosti - na kopci, až zajde slunce nebo když začne foukat si jí můžete nasadit. Můžeme vám doporučit Mountain Equipment nebo RAB.

Kvalita péřových bund

U péřových bund je samozřejmě alfou a omegou kvalita peří. Obecně je vhodnější husí peří, které má lepší plnivost a vyšší životnost než peří kachní. Ale např. Mountain Equipment díky technologickému pokroku zpracování i u kachního peří dosahuje srovnatelných výsledků jako u husího peří a rozdíl v životnosti ani plnivosti nenajdete.

Kvalita je určována v cuinech a udává tkz. plnivost, ta znamená na jaký objem (palců krychlových) se naplní jedna unce peří. Dále uváděn poměr prachového peří oproti peří s brčky (hodnota 90/10 je již zajímavá, 95/5 je hodnota špičková).

Zateplovací péřové svetry

Jsou buď tenké - zateplovací, někdy se jim říká péřové svetry, které si navléknete na ostatní oblečení nebo podvléknete pod nepromokavou bundu. Jsou extrémně lehké a sbalitelné, často se dají zabalit do kapsy. Švy mají obvykle studené (X konstrukce). Nemají tak dobré izolační vlastnosti, ale je to levnější řešení a bunda je lehčí i sbalitelnější. Druhou variantou jsou plnohodnotné péřové bundy určené pro horolezectví i expediční využití. Mohou mít studené švy (X konstrukci), expediční péřové bundy určené do největších mrazů mají H konstrukci.

Pánské vlněné bundy 

Jsou zajímavé svými výbornými termoizolačními schopnostmi + perfektní životností. V outdoorovém využití se používají buď jako zateplovačky nebo plnohodnotné zimní bundy, kdy je u nich jako izolační vrstva použita vlna zpravidla doplňovaná nějakou syntetikou.

Má perfektní izolační vlastnosti, které se dají srovnávat s peřím. Má však dvě výhody. Dokáže absorbovat značnou vlhkost a hřeje i vlhká - to je přesný opak peří. A má velmi zajímavou životnost, nevadí jí komprese, překládání..., ideální pro přepravu v batohu. Nevýhodou je pak problematické praní, vlnu je nutné prát na jemný program a nízkou teplotu, jinak se vám srazí.

Typickým průkopníkem vlny jako izolačního materiálu je Ortovox.

Pánská zimní bunda se syntetickou náplní

Jsou zajímavé pro uživatele, kteří jsou na peří alergičtí nebo pro uživatele, kteří se pohybují ve vlhkém prostředí.

Taková bunda na lyže se plní dutými vlákny nebo mikrovlákny. Jejich vlastnosti se stále zlepšují, ještě nemají takové vlastnosti jako peří, ale jeho výhoda je, že nevyžadují takovou péči. Také se lépe hodí pro sporty, kde se hodně potíte, např. běžecké lyžování, sjezdové lyžování.

Doporučujeme volit kvalitní syntetické náplně jako je například Primaloft, Climashield....

Jak prát péřové bundy 

Praní je nutnost, pot a špína znečistí i peří, které ztrácí své vynikající vlastnosti. Bundu buď můžete nechat vyprat u specialistů, nabízejí to i někteří výrobci. Více info si přečtěte v našem článku.

Nebo ji můžete prát doma v pračce, není to nic obtížného. Doporučujeme použít šetrný program 30°C a používat prací prášek určený na péřové výrobky Toko Eco Down Wash 250 ml, který peří neodmastí - ztratilo by pružnost a tedy své vlastnosti. Když péřovou bundu namočíte, peří jakoby zmizí - absolutně ztratí svůj loft. Je to normální, nebojte se. Sušení doporučujeme ruční a ne na přímém slunci, je lepší pomalé. Během sušení má peří tendenci vytvářet chumáče. Načechráváním a ručním odtrháváním od sebe chuchvalce likvidujete.